Zlato (oz) / USD
1 321,43
0,62 %
Zlato (oz) / CZK
30 089,24
0,46 %
EUR / USD
1,13
0,19 %
USD / CZK
22,77
0,16 %
Okénko Žanety Jelenové
Šéf Fedu: Výhled ekonomiky zůstává silný, sazby pozvolna porostou

Výhled dalšího vývoje americké ekonomiky je i nadále příznivý, a to navzdory nedávným turbulencím na akciových trzích. Solidní výhled růstu ekonomiky a zaměstnanosti tak centrální bance (Fed) umožňuje, aby pozvolným tempem pokračovala ve zvyšování úroků. Ve svém prvním veřejném projevu v Kongresu to dnes prohlásil nový šéf Fedu Jerome Powell.

Fed loni zvýšil základní úrokovou sazbu třikrát a naznačil, že letos ji bude chtít zvýšit rovněž třikrát. Foto: iStock

Fed loni zvýšil základní úrokovou sazbu třikrát a naznačil, že letos ji bude chtít zvýšit rovněž třikrát. Investoři sázejí na to, že první letošní zvýšení sazeb přijde v březnu.

Powell ve svém projevu, který poskytl médiím v předstihu, pochválil svou předchůdkyni v úřadu Janet Yellenovou za důležité kroky, jež učinila během svého čtyřletého funkčního období. Yellenová byla první ženou v čele Fedu. Powell dodal, že s ní spolupracoval na tom, aby zajistili kontinuitu měnové politiky a bezproblémovou výměnu v nejvyšší funkci, uvedla agentura AP.

Fed začal zvyšovat úroky v prosinci 2015, před ním je držel sedm let téměř na nule. Od té doby zvýšil úroky pětkrát, naposledy loni v prosinci, a to do pásma 1,25 až 1,50 procenta.

Někteří ekonomové vyjádřili obavy, že nedávné kroky vlády prezidenta Donalda Trumpa a Kongresu, jejichž cílem je zvýšit ekonomický růst prostřednictvím snížení daní a zvýšení vládních výdajů, mohou vyvolat u Fedu obavy z přehřátí ekonomiky a z inflace. Powell však uvedl, že fiskální politika vlády je nyní více stimulační, což by mělo pomoci zvýšit inflaci. Ta je v posledních letech nízká a pohybuje se pod dvouprocentním cílem Fedu. Centrální banka podle Powella očekává, že inflace letos zrychlí a stabilizuje se kolem dvou procent.

(ČTK