Zlato (oz) / USD
1 279,93
0,20 %
Zlato (oz) / CZK
28 939,16
0,09 %
EUR / USD
1,15
1,46 %
USD / CZK
22,61
0,11 %
Okénko Žanety Jelenové
Powell se oficiálně ujal vedení americké centrální banky

Jerome Powell se dnes složením přísahy oficiálně ujal vedení americké centrální banky (Fed). Slíbil, že bude podporovat hospodářský růst, zdravý trh práce a cenovou stabilitu. Ve funkci střídá Janet Yellenovou, která byla první ženou v čele Fedu.

Jerome Powell se dnes složením přísahy oficiálně ujal vedení americké centrální banky. Reprofoto: federalreserve.gov

Powell složil přísahu den po svých 65. narozeninách. Na post šéfa centrální banky ho začátkem listopadu nominoval prezident Donald Trump a tento měsíc jeho nominaci schválil Senát. Powell byl od roku 2012 členem rady guvernérů Fedu. Vzděláním je právník a v minulosti pracoval jako investiční bankéř.

„Nezaměstnanost je dnes nízká, ekonomika roste a inflace je slabá,“ uvedl Powell. „S potěšením rovněž konstatuji, že náš finanční systém je nyní mnohem silnější a odolnější než před finanční krizí, která začala zhruba před desetiletím. Chceme, aby to tak zůstalo,“ dodal.

Yellenová v pátek oznámila, že po odchodu z Fedu ode dneška nastoupí do washingtonského institutu Brookings, který se zabývá výzkumem v oblasti společenských věd, jako je například ekonomie. V institutu již působí také dřívější šéf Fedu Ben Bernanke.

(ČTK)