Zlato (oz) / USD
1 503,66
0,23 %
Zlato (oz) / CZK
34 961,16
0,18 %
EUR / USD
1,11
0,01 %
USD / CZK
23,25
0,05 %
Okénko Žanety Jelenové
Fed zřejmě zvýší úroky, zveřejní také aktualizované prognózy

Americká centrální banka (Fed) dnes pravděpodobně zvýší základní úrokové sazby, letos už podruhé. Zveřejní také aktualizované hospodářské prognózy, které by měly mimo jiné ukázat, zda Fed v celém letošním roce nadále počítá s trojím zvýšením sazeb, nebo zda se úroky chystá zvýšit celkem čtyřikrát.

Fed zveřejní aktualizované hospodářské prognózy. Foto: iStock

V březnu centrální banka svou základní úrokovou sazbu zvýšila o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,50 až 1,75 procenta. V květnu úroky ponechala beze změny, upozornila však, že inflace se přibližuje k jejímu dvouprocentnímu cíli.

Dnes finanční trhy počítají se zvýšením základní sazby na federální fondy o další čtvrtinu procentního bodu.

Hlavní ekonom společnosti Moody’s Analytics Mark Zandi předpokládá, že Fed vzhledem k růstu inflace a silnějšímu hospodářskému růstu v letošním roce zvýší úrokové sazby čtyřikrát. Stejný počet zvýšení úroků očekává i v příštím roce.

„Čeká nás období energického růstu, který stlačí nezaměstnanost do blízkosti tří procent, což je úroveň, na které jsme se ve své historii nacházeli pouze dvakrát,“ uvedl Zandi. „To znamená, že Fed bude muset začít více šlapat na brzdu,“ dodal.

(ČTK)