Zlato (oz) / USD
1 347,18
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,74
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Okénko Žanety Jelenové
Fed ponechal úroky beze změny, signalizoval jejich budoucí růst

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny, signalizovala však budoucí zvyšování úroků. Poukázala také na solidní růst ekonomiky Spojených států i na zlepšující se podmínky na trhu práce.

Fed ponechal úroky beze změny, signalizoval jejich budoucí růst. Foto: iStock

„Ekonomická aktivita roste solidním tempem, navzdory výpadkům v souvislosti s hurikány,“ uvedl Fed po dvoudenním zasedání svých vedoucích činitelů. Upozornil, že tempo růstu cen zůstává slabé, potvrdil však, že ve střednědobém výhledu očekává návrat inflace ke svému dvouprocentnímu cíli.

Centrální banka naposledy zvýšila svou základní úrokovou sazbu na červnovém zasedání, a to o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,00 až 1,25 procenta. Předpokládá se, že k dalšímu zvýšení úroků přikročí na prosincovém zasedání.

Americká ekonomika si ve třetím čtvrtletí navzdory hurikánům udržela solidní růst, jeho tempo zpomalilo pouze na tři procenta z 3,1 procenta ve druhém kvartálu. Míra nezaměstnanosti v září klesla na 4,2 procenta ze srpnových 4,4 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od února 2001.

Yellenová nebo Powell

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek oznámí, koho vybral za příštího šéfa Fedu. Jeho kandidáta musí následně schválit Senát. Za favorita je v poslední době považován člen Rady guvernérů Fedu Jerome Powell. V čele Fedu nyní stojí Janet Yellenová, jejíž funkční období končí v únoru.

Vyloučeno ale není ani to, že Yellenová zůstane v čele Fedu i v dalším funkčním období. Trump dříve působení Yellenové kritizoval, dnes ji však chválil.

Powell, stejně jako Yellenová, podporuje umírněný přístup k měnové politice, charakterizovaný jen pozvolným zvyšováním úrokových sazeb. Jeho jmenování do čela Fedu by tak mohlo zajistit pokračování měnové politiky, která vyhovuje investorům.

(ČTK, red)