Zlato (oz) / USD
1 293,44
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
28 556,63
1,44 %
EUR / USD
1,17
0,69 %
USD / CZK
22,08
1,29 %
Okénko Žanety Jelenové
Fed ponechal úrokové sazby beze změny

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny. Vyjádřila však optimismus ohledně dalšího vývoje ekonomiky Spojených států. Podle agentury Reuters tak naznačila, že zůstává na cestě k červnovému zvýšení úroků.

Tvorba nových pracovních míst v USA v březnu sice výrazně zpomalila, ale míra nezaměstnanosti klesla. Foto: iStock

Měnový výbor Fedu po svém dvoudenním zasedání uvedl, že zpomalení růstu ekonomiky v prvním čtvrtletí bylo pravděpodobně pouze přechodné. Poukázal rovněž na příznivou situaci na trhu práce. Spotřebitelské výdaje podle Fedu zůstávají na dobré úrovni, firemní investice rostou a inflace se nachází blízko cílové úrovně.

V polovině března Fed zvýšil svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,75 až 1,00 procenta. Ke druhému zpřísnění měnové politiky za tři měsíce centrální banku přiměl růst inflace a příznivý vývoj na trhu práce.

Údaje o vývoji americké ekonomiky jsou v poslední době smíšené. Růst hrubého domácího produktu Spojených států v prvním čtvrtletí prudce zpomalil na 0,7 procenta z 2,1 procenta v předešlém kvartálu. Stoupající firemní investice a mzdy však signalizují, že ekonomická aktivita během roku opět nabere na tempu, napsala agentura Reuters.

Tvorba nových pracovních míst v USA v březnu sice výrazně zpomalila, míra nezaměstnanosti nicméně klesla na téměř desetileté minimum 4,5 procenta. Zprávu o dubnovém vývoji situace na trhu práce zveřejní americká vláda v pátek.

(ČTK)