Zlato (oz) / USD
1 280,33
0,17 %
Zlato (oz) / CZK
28 982,24
0,06 %
EUR / USD
1,15
1,46 %
USD / CZK
22,64
0,22 %
Okénko Žanety Jelenové
Fed podle očekávání zvýšil základní úrok o čtvrt procentního bodu

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,50 až 1,75 procenta. Předpověděla rovněž, že letos základní úrok zvýší ještě minimálně dvakrát.

Fed podle očekávání zvýšil základní úrok o čtvrt procentního bodu. Foto: iStock

Fed své rozhodnuté oznámil po skončení dvoudenního zasedání, kterému poprvé předsedal nový šéf Jerome Powell. Ten začátkem února v čele centrální banky vystřídal Janet Yellenovou.

Fed dnes rovněž předpověděl, že růst ekonomiky Spojených států v letošním roce dosáhne 2,7 procenta. Zlepšil tak svou prosincovou prognózu, která letošní růst odhadovala pouze na 2,5 procenta. „Hospodářské vyhlídky se v posledních měsících zlepšily,“ uvedla centrální banka.

Powell na tiskové konferenci upozornil, že představitelé Fedu zaregistrovali určité obavy podniků z možných negativních důsledků nových cel na dovoz oceli a hliníku do Spojených států. Fed se však podle něj nedomnívá, že by změny v obchodní politice měly mít nějaký vliv na současné hospodářské vyhlídky USA.

Odhady

Odhad hospodářského růstu pro příští rok Fed zvýšil na 2,4 procenta z dříve předpokládaných 2,1 procenta. Centrální banka nyní předpokládá, že napřesrok přikročí ke třem zvýšením úrokových sazeb místo dříve očekávaných dvou zvýšení, napsala agentura AP.

Fed rovněž počítá s pokračujícím poklesem míry nezaměstnanosti, která se nyní nachází na 17letém minimu 4,1 procenta. Na konci letošního roku by podle centrální banky měla činit 3,8 procenta a na konci příštího roku 3,6 procenta. To by představovalo nejnižší úroveň za půl století.

(ČTK)