Zlato (oz) / USD
1 908,34
0,31 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Fed nechal úroky beze změny, naznačil pomalejší zvyšování

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) včera podle očekávání nechal základní úrokovou sazbu beze změn v rozmezí 2,25 až 2,50 procenta. V prohlášení zveřejněném po dvoudenním zasedání uvedl, že letos bude trpělivý při rozhodování o dalším zvyšování nákladů na úvěry, protože narůstá nejistota ohledně dalšího vývoje americké ekonomiky.

Fed začal zvyšovat úroky v prosinci 2015, předtím je držel sedm let téměř na nule. Od té doby vzrostly úroky již devětkrát . Foto: Pixabay

Fed loni zvýšil základní úrokové sazby čtyřikrát. Naposledy na svém prosincovém zasedání. „Důvody ke zvýšení úrokových sazeb poněkud zeslábly,“ prohlásil na tiskové konferenci šéf Fedu Jerome Powell.

„Musím vidět potřebu dalšího zvýšení sazeb,“ dodal s tím, že klíčová bude inflace. Starosti také Fedu dělají geopolitické problémy, například současná jednání o vystoupení Británie z Evropské unie a zpomalení tempa růstu čínské ekonomiky. Powell se však nezmínil o případných problémech souvisejících s nedávno ukončeným částečným uzavřením vládních úřadů.

Podle Fedu narůstají ekonomické tlaky a inflace je stále nízká. Centrální banka je také připravena upravit tempo snižování objemu dluhopisů ve svém držení, pokud to bude nutné k podpoře ekonomiky.

Fed označil růst ekonomiky za solidní

Fed poznamenal, že nejpravděpodobnější je pokračování růstu americké ekonomiky a počtu pracovních míst, na rozdíl od prosincového prohlášení ale tentokrát neuvedl, že rizika výhledu jsou „zhruba vyrovnaná“. Změnil také popis ekonomického růstu, který nyní považuje za solidní. V prosinci ho označil za silný.

Vyjádření Fedu o úrokových sazbách je zmírněním vyjádření z minulého zasedání. Tehdy Fed nechal otevřenou možnost, že by se úroky mohly už brzy opět zvýšit.

Americké akcie po zveřejnění výsledku zasedání měnového výboru a v reakci na Powellova slova zrychlily růst, dolů naopak zamířily výnosy dluhopisů americké vlády. Dow Jonesův index asi hodinu před koncem obchodování přidával zhruba 1,9 procenta na 25.050 bodů. Investoři si změnu rétoriky Fedu vysvětlili jako signál, že další růst úroků v brzké době je velmi málo pravděpodobný. Dolar ke koši šesti hlavních světových měn oslabil.

Fed začal zvyšovat úroky v prosinci 2015, předtím je držel sedm let téměř na nule. Od té doby vzrostly úroky již devětkrát a v prosinci Fed naznačil, že letos by se mohly zvýšit dvakrát. Od základní úrokové sazby Fedu se odvíjejí úvěrové náklady podniků i spotřebitelů. To znamená, že s růstem sazeb vklady v bankách bývají více úročeny, zatímco dlužníkům se prodražují půjčky.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky