Zlato (oz) / USD
1 291,44
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
28 537,73
1,37 %
EUR / USD
1,17
0,77 %
USD / CZK
22,10
1,38 %
Okénko Žanety Jelenové
Fed: Ekonomika USA pokračuje v růstu, sílí tlak na zvyšování mezd

Ekonomika Spojených států na přelomu zimy a jara pokračovala v růstu. Řada firem ale byla nucena zvyšovat mzdy, aby si zajistila potřebné pracovníky. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou dnes zveřejnila americká centrální banka (Fed).

Fed: Ekonomika USA pokračuje v růstu, sílí tlak na zvyšování mezd, Foto: shutterstock

Ekonomiku podporují spotřebitelské výdaje, cestovní ruch, stavebnictví a zpracovatelský sektor. Firmy ale navzdory tlaku na zvyšování mezd předpokládají, že inflace bude v příštích měsících mírná.

Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne začátkem května, kdy se sejde k dalšímu rozhodování o měnové politice. Centrální banka loni v prosinci a pak letos v březnu zvýšila úrokové sazby, na květnovém zasedání se takový krok ale nepředpokládá.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v březnu sestoupila na téměř desetileté minimum 4,5 procenta. Některé podniky tak podle zprávy Fedu mají potíže najít, získat a udržet si schopné pracovníky. Platí to zejména o technických profesích, které vyžadují vysoce kvalifikované lidi.

(ČTK)