Zlato (oz) / USD
1 279,18
0,26 %
Zlato (oz) / CZK
28 982,71
0,06 %
EUR / USD
1,15
1,46 %
USD / CZK
22,66
0,32 %
Okénko Žanety Jelenové
Fed v březnu jednal o možnosti budoucího zrychlení růstu úroků

Členové měnového výboru centrální banky USA (Fed) na svém březnovém zasedání jednali o možnosti, že by v budoucnosti mohl zrychlit růst úrokových sazeb. Zatím se však rozhodli pokračovat v pozvolném zvyšování úroků. Vyplývá to ze zápisu z březnového zasedání Fedu. Zasedání Fedu 20. a 21. března bylo první, které řídil nový šéf centrální banky Jerome Powell.

Zasedání Fedu 20. a 21. března bylo první, které řídil nový šéf centrální banky Jerome Powell. Reprofoto: Wikimedia.org

Všichni členové se domnívají, že americká ekonomika dále zpevní a inflace bude v příštích měsících růst. To znamená, že by růst úroků mohl být v příštích letech o něco rychlejší, než se doposud čekalo.

Fed na březnovém zasedání jednomyslně schválil zvýšení hlavní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Od prosince 2015, kdy Fed zahájil zpřísňování měnové politiky, úroky stouply již po šesté. Zápis však také ukazuje, že bankéři se obávají dopadu obchodní a fiskální politiky Trumpovy vlády.

„Všichni účastníci se shodli, že výhled ekonomiky pro současné čtvrtletí v posledních měsících zesílil,“ uvádí se v zápisu. Kromě toho všichni účastníci očekávají v příštích měsících růst inflace.

Nyní se očekává, že na svém příštím zasedání 1. a 2. května ponechá Fed úroky beze změny. Většina investorů se však domnívá, že k dalšímu růstu úroků přistoupí na dalším zasedání v polovině června, napsaly agentury AP a Reuters.

(ČTK)