Zlato (oz) / USD
1 227,61
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 222,67
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
22,18
0,00 %
Okénko Žanety Jelenové
Béžová kniha: Americká ekonomika zvolna roste, inflace ale zůstává slabá

Americká ekonomika během července a začátkem srpna vykazovala mírné až pozvolné tempo růstu, známky zrychlení inflace ale byly i nadále slabé. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou dnes zveřejnila americká centrální banka (Fed).

Místopředseda Rady guvernérů Fedu Stanley Fischer v říjnu odstoupí z funkce. Reprofoto: wikipedia.org

„Ceny se v celé zemi obecně zvyšovaly jen mírně,“ uvádí zpráva. Hlavní úrokovou sazbu Fed letos už dvakrát zvýšil, ale vyhlídky na třetí zvýšení jsou stále více nejisté. Přispívá k tomu právě pomalý růst cen, přestože ekonomika roste a nezaměstnanost zůstává nízká.

Ukazatel vývoje inflace, který preferuje Fed, v červenci zvolnil na 1,4 procenta, což bylo nejpomalejší tempo růstu za více než rok a půl. Mnohé firmy mají problém obsadit volná pracovní místa, na růstu mezd se to ale výrazněji neprojevuje, uvedl Fed. Zvýšily se sice výdaje spotřebitelů, nicméně panují obavy ze zpomalení prodeje v automobilovém průmyslu.

Právě nízká inflace přiměla v úterý vlivnou guvernérku Fedu Lael Brainardovou, aby vyzvala k opatrnějšímu přístupu k dalšímu zpřísňování měnové politiky. Analytici očekávají, že Fed na svém jednání za dva týdny úrokovou sazbu nezvedne, mohl by ale oznámit, kdy začne omezovat své portfolio dluhopisů, jehož objem dosahuje 4,2 bilionu dolarů (92 bilionů Kč).

Místopředseda Rady guvernérů odstoupí

Místopředseda Rady guvernérů Fedu Stanley Fischer v říjnu odstoupí z funkce. Třiaosmdesátiletý Fischer v dopise prezidentovi USA Donaldu Trumpovi sdělil, že se pro rezignaci rozhodl z osobních důvodů. Jeho funkční období mělo skončit až v červnu příštího roku.

Dolar po zprávě sestoupil na osmidenní minimum vůči koši předních měn. Fischer pomáhal stanovovat kurz moderní měnové politiky, uvedla agentura Reuters. Fischera do rady Fedu jmenoval v roce 2014 tehdejší prezident Barack Obama. V letech 2005 až 2013 Fischer působil jako guvernér izraelské centrální banky.

(ČTK, red)