Zlato (oz) / USD
1 293,44
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
28 556,63
1,44 %
EUR / USD
1,17
0,69 %
USD / CZK
22,08
1,29 %
Z domova
Vyšší úrokové sazby ČNB zřejmě odkládá na příští rok

„Česká centrální banka opustila svou zakonzervovanou dvoutýdenní repo sazbu ve výši 0,05 procenta poté, co minulý měsíc ukončila používání měnového kurzu jako nástroje ke zmírnění měnových podmínek a mírně snížila prognózu inflace a úrokových sazeb na domácím trhu,“ konstatoval server Central Bank News. ČNB začala ovlivňovat směnný kurz koruny v listopadu 2013 jako nástroj k odvrácení deflace poté, co byla základní úroková sazba snížena na současnou úroveň poblíž nuly v listopadu 2012.

Vyšší úrokové sazby ČNB zřejmě odkládá na příští rok. Foto: iStock

Jak se očekávalo, koruna po ukončení devizových intervencí okamžitě vyskočila na 26,50 za euro z 27,03 ve volatilním obchodování před zrušením kurzového stropu. Od té doby, co se koruna uvolnila, se obchoduje v oblasti kolem 26,80 za euro. Posílení kurzu koruny je prognózou předpokládáno počínaje polovinou letošního roku,“ uvedl ředitel sekce měnové politiky ČNB Tomáš Holub. Zrušením závazku směnného kurzu se ČNB vrátila do běžného režimu měnové politiky, jejímž hlavním nástrojem jsou úrokové sazby.

„Očekává se, že české úrokové sazby se ve třetím čtvrtletí letošního roku a v roce 2018 mohou zvýšit, přičemž tříměsíční PRIBOR (pražská mezibankovní tržní sazba) se zvýší ještě letos na 0,8 z dnešních 0,5 procenta. Prognóza na rok 2018 je nižší než předchozí odhad růstu na 1,1 procenta, přičemž veškeré zvyšování sazeb až do poloviny roku 2018 má utlumit nákup aktiv Evropské centrální banky,“ uvedly Central Bank News. ČNB zatím o nějakém zvyšování sazeb v letošním roce nehovoří s odkazem na podobnou netržní úrokovou politiku Evropské centrální banky.

Aktuální čísla

V souladu s prognózou je možný růst úrokových sazeb na domácím trhu ve třetím čtvrtletí 2017 a poté i v roce 2018. „Následné zvýšení úrokových sazeb bude podmíněno vývojem všech klíčových makroekonomických proměnných včetně směnného kurzu koruny,“ stojí na webových stránkách ČNB. To znamená inflaci těsně nad dvěma procenty s tolerancí plus mínus jedno procento. Dále růst ekonomiky poháněný spotřebou domácností, postupným oživením investic a dalším růstem zahraniční poptávky o 2,8 procenta.

A jak vypadají aktuální čísla? Celková inflace se v březnu zvýšila na 2,6 z 2,5 procenta v únoru, je tedy nejvyšší od listopadu 2012. Podle prognózy zůstane domácí inflace v horní polovině tolerančního pásma po zbytek letošního roku. V horizontu měnové politiky se bude blížit k dvouprocentnímu cíli na počátku příštího roku. Ekonomika v letošním roce roste o 2,9 procenta oproti prognóze 2,8 procenta. „Růst české ekonomiky se v letošním roce zvýší téměř na tři procenta. V příštím roce si domácí ekonomika tempo udrží,“ prognózuje ČNB.

(rek)