Zlato (oz) / USD
1 336,20
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 559,79
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,63
0,00 %
Z domova
Výsledky inflace podle analytiků ukazují na další růst sazeb ČNB

Dnešní údaje o inflaci ukazují, že by měla Česká národní banka ještě letos znovu zvýšit úrokové sazby, zřejmě v listopadu. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Důvodem je podle nich nejen inflace nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB, ale i rychle rostoucí ekonomika a růst mezd. ČNB zvýšila poprvé od devizových intervencí úrokové sazby letos v srpnu.

Výsledky inflace podle analytiků ukazují na další růst sazeb ČNB. Foto: iStock

Meziroční růst spotřebitelských cen v srpnu stagnoval na 2,5 procenta. Na zvyšování cen se podílely hlavně ceny potravin a nealkoholických nápojů. Dále rostly ceny masa, vajec a mléčných výrobků, máslo zdražilo téměř o polovinu. Meziměsíčně ceny klesly o 0,1 procenta.

„Vzhledem k příznivému ekonomickému vývoji, inflaci bezpečně nad dvouprocentním cílem ČNB a neposilující koruně se domníváme, že ČNB v letošním roce ještě jednou své úrokové sazby zvýší, velmi pravděpodobně na svém listopadovém jednání,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Inflace bude nad cílem ČNB i za celý rok, což bude podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy klíčovým důvodem, proč ČNB letos, pravděpodobně v listopadu, ještě jednou úrokové sazby zvýší.

Růst sazeb v září nebo v listopadu?

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka rychlý růst domácí ekonomiky a mezd naznačují tlak na růst inflace. Zvyšuje se tak i podle něj pravděpodobnost, že ČNB začne dříve a rychleji zvyšovat úrokové sazby ze současných téměř nulových hodnot.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek se domnívá, že by ČNB mohla zvýšit úrokové sazby již tento měsíc. „Pokud by centrální banka nezvýšila sazby již v září, s vysokou pravděpodobností se k tomu rozhodne v listopadu,“ dodala hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Nižší než očekávané číslo o inflaci ale může podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče v rámci bankovní rady posloužit jako argument, aby ČNB s dalším zvýšením úroků nespěchala a na svém zasedání koncem září je nechala beze změny. „Nicméně, jsem toho názoru, že ČNB letos své úroky ještě znovu zvýší, pravděpodobně na zasedání bankovní rady počátkem listopadu,“ dodal.

(ČTK)