Zlato (oz) / USD
1 907,65
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Počet dolarových milionářů v ČR loni klesl o 1,3 procenta na 27.700

Počet dolarových milionářů v ČR loni přes pokračující růst ekonomiky klesl o 1,3 procenta na 27.700. Jejich počet se tak snížil více než v případě evropského (-0,5 procenta) i celosvětového průměru (-0,3 procenta), vyplývá ze Zprávy o světovém bohatství, kterou včera zveřejnila společnost Capgemini.

Dolarovým milionářům klesl v roce 2018 jejich majetek o tři procenta. Foto: Pixabay

Dolaroví milionáři jsou definováni jako ti, kteří mají investovatelné jmění jeden milion amerických dolarů (asi 23 milionů Kč) a více, s výjimkou hlavního bydliště, sběratelských předmětů, spotřebního materiálu a zboží dlouhodobé spotřeby.

Největší negativní vliv na populaci dolarových milionářů měl pokles tržní kapitalizace (hodnoty) českých společností (o devět procent proti roku 2017) a pokles národních úspor z 27,2 na 26,4 procenta HDP. Hlavními silami snižujícími tržní kapitalizaci jsou přetrvávající nejistota z brexitu, zpomalení výkonu globálních ekonomik a zvyšující se úrokové sazby v USA. Po raketovém růstu v roce 2017, kdy tržní kapitalizace vzrostla o 30 procent, může jít o návrat trhu do normálu.

Po dlouhých sedmi letech růstu majetku skupiny obyvatelstva označovaných jako dolaroví milionáři klesl v roce 2018 jejich majetek o tři procenta. Převážně kvůli propadu na trzích v regionu Asie – Pacifik (zejména Čína) se snížil majetek dolarových milionářů na celém světě o dva biliony dolarů.

Propad tržní kapitalizace

Počet dolarových milionářů se snížil po sedmi letech, a to o 0,3 procenta. Pokles činil v Africe 0,7 procenta. Na druhou stranu jejich počet vzrostl v Latinské Americe (1,9 procenta), na Středním východě (5,8 procenta) a v Severní Americe (0,4 procenta). Ve čtyřech nejúspěšnějších trzích (USA, Japonsko, Německo a Čína) tamní rezidenti tvořili více než 61 procent veškeré populace dolarových milionářů na světě.

Po zářivém roku 2017, kdy investoři vydělávali na akciových trzích, nastal v roce 2018 propad tržní kapitalizace o téměř 15 procent. Na vině je vysoká rozkolísanost na kapitálových trzích, světová ekonomika potýkající se s problémy, obchodní války mezi státy nebo stále více restriktivní měnová politika některých států.

V regionu Asie – Pacifik byl pokles 24 procent. Ten samý region se nejvíce podílel i na propadu celkového bohatství dolarových milionářů, když se jejich jmění znehodnotilo proti roku 2017 o téměř pět procent. Čína se na tomto propadu v regionu podílela více než 53 procenty, což z globálního hlediska činilo více než čtvrtinu celkového poklesu majetku dolarových milionářů.

Světlou výjimkou je Střední východ, který se může chlubit růstem jmění dolarových milionářů o 4,3 procenta. Tento růst, vymykající se celosvětovému trendu, zapříčinily stabilizující se ceny surové ropy a roszpočtové a strukturální reformy tamních vlád.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín