Zlato (oz) / USD
1 347,18
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,74
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Z domova
Evropská investiční banka letos zvýšila objem financování v ČR

Skupina Evropské investiční banky (EIB) letos v Česku meziročně zvýšila objem financování. Formou nových úvěrů a záruk zatím letos poskytla asi 800 milionů eur (20,5 miliardy korun). ČTK to dnes řekl viceprezident EIB Vazil Hudák. Loni poskytla skupina EIB v Česku 619 milionů eur (15,9 miliardy korun). Z toho 526 milionů eur poskytla EIB a 93 milionů eur její dceřiná společnost Evropský investiční fond (EIF).

Evropská investiční banka letos zvýšila objem financování v ČR. Reprofoto: Wikipedia.org

„Předběžně víme, že jsme v roce 2017 udělali deset transakcí v celkové objemu asi 800 milionů eur. Do konce roce se to možná ještě o něco navýší, ale přibližně mezi 800 až 900 miliony eur bychom se měli za rok 2017 pohybovat,“ řekl dnes ČTK Hudák.

EIB podle něj letos v ČR investovala především přes lokální banky – Českou spořitelnu, ČSOB, Moneta Money Bank nebo Komerční banku. „Zprostředkovatele jsme využili na to, aby posunuli peníze dál na podporu malých a středních podniků, především do oblasti inovací, nových technologií a enviromentálních projektů,“ uvedl.

V příštím roce EIB podle něj v Česku očekává objem financování minimálně na letošní úrovni. „U nové vlády vidíme větší ambici investovat do infrastruktury, do větších projektů. Takže se, myslím, můžeme posunout směrem k 900 milionům až miliardě eur,“ dodal.

Evropská investiční banka je institucí Evropské unie, která se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů. Jejími akcionáři jsou členské státy EU. Dává k dispozici peníze na životaschopné projekty a přispívá tím k dosažení politických cílů EU.

Investice do energetických inovací

EIB dnes v Praze podepsala smlouvu s fondem Inven Capital, který je dceřinou firmou energetické společnosti ČEZ. Poskytne mu 1,28 miliardy korun (50 milionů eur) na investice do energetických inovací.

Mluvčí ČEZ Roman Gazdík upřesnil, že nejde o půjčku ze strany EIB, ale o společné investování. „Společně s původně poskytnutým kapitálem ze strany ČEZ a dodatečným financováním z EIB bude společnost Inven Capital disponovat kapitálem v celkové výši přibližně 240 milionů eur (6,2 miliardy korun),“ uvedl dnes výkonný ředitel Inven Capital Petr Míkovec. Místopředseda představenstva ČEZ Tomáš Pleskač doplnil, že aktivity Inven Capital výrazně přispívají k rozvíjení činnosti firmy v oblasti decentralizované energetiky a obnovitelných zdrojů.

Fond Inven Capital investuje do rychle rostoucích energetických start-upů působících například ve fotovoltaice, energetických úsporách nebo elektromobilitě. Stejnou částkou podpoří iniciativu také ČEZ, na investice v oblasti tak bude mít Inven v rámci spolupráce s EIB přes 2,5 miliardy Kč (100 milionů eur). Další peníze fond investuje samostatně. „Svého druhu je tato investice v Česku letos jediná,“ dodal Hudák.

(ČTK)