Zlato (oz) / USD
1 302,62
0,10 %
Zlato (oz) / CZK
29 452,95
0,07 %
EUR / USD
1,13
0,04 %
USD / CZK
22,61
0,16 %

Ministerstvo financí dnes zahájí prodej další, třetí emise státních dluhopisů pro občany s názvem Dluhopisy Republiky. Dluhopisy bude možné koupit v rámci této emise do 14. června. Ministerstvo dnes zároveň zveřejní údaje o objednávkách v rámci druhé emise, která skončila pátek, a podrobnosti k začínající emisi.

Sněmovna dnes udělila vládě předběžný souhlas k hlasování v Radě Evropské unie o návrzích opatření, která mají řešit dopady na rozpočet unie v případě, že Británie opustí EU bez dohody. Pro takzvaný brexit bez dohody připravila Evropská komise několik nařízení, která řeší především vzájemné finanční závazky. Předběžný souhlas musí vládě dát také Senát.

Koncepce rozvoje kapitálového trhu v ČR na roky 2019 až 2023 má přinést českým domácnostem další možnost zhodnocování úspor, podnikům alternativu k bankovnímu financování a pražské burze vyšší objemy obchodů. Při prezentaci koncepce to včera řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Koncepci schválila vláda 4. března.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na dnešních jednáních o rozpočtu na příští rok zdůraznila, že prioritou zůstávají investice a závazky vlády, jako je například zvyšování platů učitelům. Proto by se nebránila tomu, aby více peněz příští rok získala ministerstva dopravy, obrany nebo školství. Schillerová to řekla novinářům během dnešních jednání s jednotlivými ministry. Dosavadní schůzky označila za konstruktivní.

Dodávky tepla a chladu budou spadat do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty až od příštího roku. Rozhodla tak Sněmovna, když včera stvrdila svoji podobu vládního daňového balíčku. Odmítla pozměňovací návrh Senátu, který chtěl snížit DPH na teplo a chlad už od letošního 1. července.

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek, kterým Městský soud v Praze v červnu 2018 zrušil rozhodnutí bankovní rady České národní banky o odejmutí licence družstevní záložně WPB Capital. ČNB o tom včera informovala v tiskové zprávě. Věc bude znovu projednávat Městský soud v Praze, který bude právním názorem NSS vázán.

Realitní skupina CPI Property Group, jejímž většinovým akcionářem je podnikatel Radovan Vítek, vydala další dluhopisy za 350 milionů dolarů (osm miliard korun). Obchodují se na burze Euronext v Dublinu. Společnost to včera ČTK oznámila v tiskové zprávě. CPI navázala na únorovou emisi, kdy vydala v Hongkongu obligace za 1,3 miliardy korun.

Inflace v následujících měsících zřejmě ještě poroste až k hranici tří procent. Za růstem stojí letošní zvyšování cen spojených s bydlením a rostoucí příjmy domácností. Vyplývá to z reakcí analytiků na dnešní údaje o únorové inflaci. Od letních měsíců by podle ekonomů měla inflace začít klesat.

ČSSD chce s hnutím ANO ve vládě jednat o zvýšení daně pro banky na 25 procent z nynějších 19. Je připravena diskutovat i o zavedení digitální daně pro firmy jako Google či Facebook. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček.

Energetická společnost ČEZ a některé další firmy s většinovou účastí státu, krajů a obcí zřejmě přijdou o výjimky z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru. Podle novely, kterou v pátek schválila Sněmovna, by se na ně ale vztahoval mírnější režim, jako má například národní podnik Budějovický Budvar. Návrh ještě musí projednat Senát a podepsat prezident.

Americká investiční společnost Powder Gate představila projekt investování do mladých amerických firem s potenciálem udělat „díru do světa“. Jejím investorem a spoluvlastníkem je česká společnost bpd partners, která se zabývá správou majetku svých zakladatelů (tzv. family office).

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,10 %
1 302,62 Zlato/USD