Zlato (oz) / USD
1 285,68
0,07 %
Zlato (oz) / CZK
29 690,22
0,26 %
EUR / USD
1,12
0,16 %
USD / CZK
23,09
0,19 %

Objem zadržených nadměrných odpočtů k dani z přidané hodnoty (DPH) se od poloviny loňského roku pohybuje na nejnižších úrovních od roku 2014. Ke konci letošního dubna činil 1,27 miliardy korun, zatímco loni v dubnu to bylo přes pět miliard korun. Nejvyšší objem zadržených odpočtů byl v březnu 2014, a to 18,2 miliardy korun.

Příčinou vysokého počtu Čechů v exekuci, kterých je přes 820.000, bylo zejména neúměrné navyšování původních dluhů. K tomu docházelo kvůli vysokým odměnám advokátů, nadužívání rozhodčích doložek či nedostatečné regulaci poskytování spotřebitelských úvěrů. Shodli se na tom odborníci na sympoziu Exekuce v Česku, které pořádala Česká asociace věřitelů. Na to, jakým způsobem současné fungování exekucí upravit, se ale názory liší.

Pokles důvěry v českou ekonomiku je způsoben především obavou ohledně dalšího vývoje v zahraničí, především pod vlivem obnovených obchodních válek mezi USA a Čínou. Vývoj v zahraničí přitom bude mít vliv na důvěru, především v průmyslu, i v dalších měsících. Vyplývá to z vyjádření analytiků pro ČTK.

Domácí finanční sektor je stabilní a vysoce odolný vůči případným nepříznivým šokům. Bankovní sektor má i nadále dostatečný prostor pro růst úvěrů i po zvýšení kapitálové rezervy, avšak za předpokladu přiměřené dividendové politiky. Vyplývá to ze Zprávy o finanční stabilitě, kterou dnes zveřejnila Česká národní banka.

Podmínky pro podnikání v České republice se od posledního sněmu Hospodářské komory ČR, který se konal před rokem, zhoršily. Řekl to dnes na sněmu HK ČR její prezident Vladimír Dlouhý. Kritizoval odbory, které zvyšují své požadavky a vláda jim podle něj ustupuje ve všem, o co žádají. Jako příklad uvedl každoroční zvyšování minimální mzdy podle přání odborů nebo zrušení karenční doby. Podle šéfa Hospodářské komory na to doplácí zaměstnavatelé i jejich zaměstnanci.

Česká národní banka zveřejní v pravidelné Zprávě o finanční stabilitě zátěžové testy českých bank. Zároveň na tiskové konferenci představitelé ČNB posoudí a vyhodnotí dopady říjnových opatření banky ohledně hypotečního trhu a zveřejní nastavení tzv. proticyklické kapitálové rezervy, kterou banky mají vytvářet v době hospodářského růstu pro dobu poklesu ekonomiky.

Zahraniční kapitál v českých firmách činí 1,25 bilionu korun a tvoří tak 60 procent jejich veškerého kapitálu. Zhruba bilion korun pochází ze zemí EU, z toho 877 miliard ze zemí eurozóny. Kapitál ze zemí EU tak tvoří 48 procent veškerého kapitálu firem v ČR a 80 procent veškerého zahraničního kapitálu v Česku. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

Digitální měna bitcoin by v budoucnosti neměla nahradit oficiální měnu, ale stane se součástí měnového systému. Běžné peníze ztratí své privilegované postavení. Na mezinárodní konferenci AMEC Global Summit to dnes řekl odborník na kryptoměnu Jakub Jedlinský z Vysoké školy ekonomické v Praze. Podle něj se některé tradiční měny přesunou i do decentralizovaných databází (tzv. blockchain), které uchovávají neustále se rozšiřující počet záznamů a u kryptoměn slouží jako účetní kniha.

Ve většině menších rodinných firem v Česku se majetek zatím nepředává. Téma otevírají majitelé, tedy rodiče, až když uznají za vhodné. Chybí také kvalifikovaní poradci, kteří by proces pomáhali řídit. Naopak ve větších holdingových firmách jsou podíly firmy mezi členy rodiny rozděleny podle nastavených pravidel. Vyplývá to z průzkumu agentury IPSOS pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). Dnes ho představila na tiskové konferenci.

Absurditou roku zvolili podnikatelé exekuce na mzdy zaměstnanců. Na druhém místě je povinnost zajistit bezpečnost práce při práci z domova, tzv. home office. Třetí skončil stavební zákon s příliš dlouhou dobou na vyřízení stavebního povolení. Výsledek včera vyhlásili organizátoři soutěže, jejímž odborným garantem je Hospodářská komora ČR.

Růst české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,6 procenta z loňských 2,9 procenta. Předpověděla to včera Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V příštím roce pak očekává další zvolnění hospodářského růstu, a to na 2,5 procenta.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,07 %
1 285,68 Zlato/USD