Zlato (oz) / USD
1 491,22
0,07 %
Zlato (oz) / CZK
34 260,30
0,10 %
EUR / USD
1,12
0,02 %
USD / CZK
22,97
0,02 %

Fondy kvalifikovaných investorů zaznamenaly v roce 2018 meziroční nárůst spravovaných peněz o 22 miliard Kč na 155 miliard Kč. Zvýšily tak svůj podíl na téměř 25 procent obhospodařovaného majetku. Výrazný růst pokračuje i letos, kdy po prvním pololetí stoupl objem majetku ve fondech kvalifikovaných investorů na 176 miliard Kč, informovala dnes ČTK Asociace pro kapitálový trh.

Česká národní banka uložila pokutu pět milionů korun obchodníkovi s cennými papíry BH Securities za pochybení při distribuci firemních dluhopisů. Firma podle verdiktu centrální banky investorům nedostatečně zdůrazňovala rizika spojená s tímto druhem investic. BH Securities zvažuje, že se bude bránit žalobou. Napsal to dnes deník E15.

Zavádění digitálních technologií v tuzemském průmyslu a službách v budoucnu podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého značně zvýší produktivitu a umožní tak výraznější růst mezd pracovníků, než je tomu nyní. Digitální technologie nebudou mít za následek úbytek celkového počtu pracovních míst. Firmy ovšem musejí investovat do progresivních technologií, aby si udržely konkurenceschopnost. Dlouhý to včera ČTK řekl na konferenci Digitalizace, úspěch nebo nezaměstnanost?, kterou pořádala Moravská vysoká škola Olomouc a okresní Hospodářská komora.

Česká republika je za Německem a Rakouskem na třetím místě v Evropě ve velikosti trhu stavebního spoření. Na české stavební spořitelny totiž připadá šest procent vkladů i úvěrů z celého evropského stavebního spoření. Němci mají zhruba 80 procent a Rakušané zhruba desetinu. Na dnešní tiskové konferenci v rámci výročního zasedání Evropského sdružení stavebních spořitelen to uvedl prezident sdružení Jan Jeníček. Za ČR následují Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

I když v poslední době roste popularita bezhotovostních plateb a dalších inovací v bankovnictví, konec hotovosti nejspíš v nejbližších dekádách nenastane. V panelové diskusi se studenty Fakulty podnikatelské VUT v Brně ke 100 letům československé měny to včera řekli experti České národní banky (ČNB).

Česká ekonomiky by se neměla dostat do recese, zpomalení růstu pod potenciál ekonomiky ovšem může nastat. Vyplývá to z dnešního vyjádření člena bankovní rady České národní banky Tomáše Holuba na debatě k brexitu a obchodním válkám. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vzrostla o 2,8 procenta, což je podle Holuba blízko dlouhodobě udržitelného maximálního růstu tuzemské ekonomiky.

Cenu „Odpovědný zahraniční investor v ČR“ získala automobilka Škoda Auto. Ocenění za mimořádný investiční přínos pro českou ekonomiku včera předal firmě patřící do německé skupiny VW Group premiér Andrej Babiš (ANO).

Zhoršení výhledu agentury Moody’s na český bankovní sektor se klientů tuzemských bank významněji nedotkne. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Můžou se ale podle nich snížit zisky bankovních domů. Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila výhled z pozitivního na stabilní. Zdůvodňuje to zejména zpomalením hospodářského růstu.

Češi kvůli krádežím údajů k bankovním účtům a kartám přijdou ročně o desítky milionů korun. Do jejich e-mailových schránek během roku přijdou miliony podvodných zpráv, nejčastěji z Afriky a Číny. Vyplývá to z údajů projektu Digitální pevnost.

I když celkově stouply spotřebitelské ceny za poslední tři roky o osm procent, řada položek zdražila výrazně více, především služby. Například tržní nájemné stouplo o 39 procent, brambory o 37 procent, povinné ručení u aut o 24 procent a nafta o 14 procent. Naopak výrazný pokles cen v posledních třech letech zaznamenala především elektronika. Vyplývá to z výpočtů hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera, které poskytl ČTK. Růst cen byl podle něj zmírněn rostoucími výdělky.

Současnou ekonomickou situaci Česka hodnotilo v září kladně 52 procent lidí. Podíl se tak vrátil na nejvyšší úroveň od roku 1999, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo tuto statistiku zjišťovat. Stejně příznivé hodnocení Češi uvedli už letos v lednu, během dalších měsíců ale podíl pozitivních hlasů klesl až ke 45 procentům.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,07 %
1 491,22 Zlato/USD