Zlato (oz) / USD
1 526,18
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
35 400,26
0,15 %
EUR / USD
1,12
0,25 %
USD / CZK
23,20
0,17 %

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá do 14 dnů svolat jednání zástupců vlády a odborů o růstu platů na příští rok. Řekla to dnes novinářům. Šéfka státní pokladny Alena Schillerová (za ANO) zopakovala, že v návrhu rozpočtu počítá s přidáním o dvě procenta. Takové navýšení je podle Maláčové nedostatečné.

Equa bank svým klientům oznámila, že od 29. srpna zvyšuje úrokovou sazbu na spořicím účtu na jednu z nejvýhodnějších na českém trhu. Z původních 1,3 % ročně zvýší úrokovou sazbu na 1,5 %, ale jak je u této instituce tradiční, jde pouze o jisté pásmo.

Vyjednávání jednotlivých ministrů s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) o rozpočtu na příští rok se blíží ke konci. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) včera vyjednali oba po čtvrt miliardě korun navíc.

České národní bance (ČNB) se stále nepodařilo získat zpět důvěru veřejnosti ztracenou po zavedení devizových intervencí v roce 2013. V současnosti důvěřují centrální bance zhruba dvě třetiny Čechů. V době, než začala cíleně oslabovat korunu, však měla ČNB po několik let důvěru až čtyř pětin lidí. Vyplývá to z červnového průzkumu agentury STEM.

České podniky jsou zatím v dobré kondici, ale zpomalování světové ekonomiky už začínají také pociťovat. Počínající hospodářská recese v Německu je však zasáhne až s půlročním zpožděním. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zaměstnavatelskými svazy. Poslední analýza německé Bundesbanky naznačuje, že německá ekonomika je již v recesi.

Pokračující sucho a nedostatek srážek by v budoucnu mohlo ovlivnit pokles českého HDP až o 1,6 procenta. Vědci z Centra pro vodu, půdu a krajinu při České zemědělské univerzitě (ČZU) vyčíslili, že by pokles činil až 80 miliard korun.

Pokles cen pohonných hmot v uplynulém týdnu zrychlil. Benzin Natural 95 zlevnil o deset haléřů na průměrných 32,76 Kč/l. Nafta se prodává v průměru za 31,86 Kč/l, což je o 12 haléřů méně než minulou středu. Ceny paliv klesají zhruba od přelomu května a června, momentálně jsou na nejnižší úrovni od druhé poloviny dubna. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků bude pokles cen pokračovat i nadále, důvodem je klesající cena ropy.

Podnikatelé v maloobchodě a pohostinství jsou poškozováni současným systémem poskytování stravenek. Ve včerejší tiskové zprávě to uvedla Asociace českého tradičního obchodu (AČTO). Podle jejího odhadu se průměrná provize poskytovatelům stravenek často pohybuje nad pěti procenty, což představuje zhruba 800 milionů korun ročně.

Počet dolarových milionářů v ČR loni přes pokračující růst ekonomiky klesl o 1,3 procenta na 27.700. Jejich počet se tak snížil více než v případě evropského (-0,5 procenta) i celosvětového průměru (-0,3 procenta), vyplývá ze Zprávy o světovém bohatství, kterou včera zveřejnila společnost Capgemini.

České firmy by kvůli brexitu bez dohody mohly přijít asi o 30 miliard korun. Další desítky miliard by ekonomika ČR ztratila kvůli nižším firemním investicím. ČTK to včera řekl ředitel sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy Lukáš Martin. Britský premiér Boris Johnson chce zemi vyvést z EU letos k 31. říjnu. Hrozí, že odejde bez dohody, pokud Brusel nebude souhlasit s žádostí o změnu vyjednané smlouvy o odchodu. EU úpravy dohody odmítá.

Vláda bude do budoucna schvalovat všechny investiční pobídky, nejen velké strategické projekty. Pobídky chce zaměřit na projekty s vyšší přidanou hodnotou a spojené s tvorbou kvalifikovanějších pracovních míst. Počítá s tím novela zákona o investičních pobídkách, kterou včera podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,02 %
1 526,18 Zlato/USD