Zlato (oz) / USD
1 301,72
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
29 427,02
0,15 %
EUR / USD
1,13
0,03 %
USD / CZK
22,61
0,18 %
Články
Zakladatel zkrachovalé bitcoinové burzy Mt. Gox dostal podmínku

Tokijský soud dnes odsoudil zakladatele zkrachovalé kryptoměnové burzy Mt. Gox Marka Karpelese k podmínečnému trestu dva a půl roku vězení. Potrestal tak jeho podíl na zmizení 850.000 bitcoinů v hodnotě stamilionů dolarů, jež předcházelo zhroucení směnárny. Informovala o tom japonská agentura Kyodo News.

Na burze Mt. Gox se v době její největší slávy uskutečňovalo až 80 procent světového obchodu v této kryptoměně. Foto: iStock

Soud rozhodl o čtyřletém odkladu trestu pro Karpelese za falšování údajů. V případě zpronevěry ho naopak zprostil obžaloby.

Prokurátor pro něj žádal desetiletý trest. Třiatřicetiletý Karpeles, který je francouzským občanem, se v obou případech považuje za nevinného.

Na tokijské bitcoinové burze Mt. Gox se v době její největší slávy uskutečňovalo až 80 procent světového obchodu v této kryptoměně.

V roce 2014 však požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli. V žádosti uvedla, že v důsledku útoků hackerů zřejmě přišla o 850.000 bitcoinů, což při tehdejším kurzu představovalo zhruba 500 milionů dolarů.

Krach burzy poškodil pověst virtuálních měn, zároveň však přiměl vlády některých států, aby bitcoin začaly právně regulovat a licencovat směnárny virtuálních měn.

(ČTK)