Zlato (oz) / USD
1 919,32
0,52 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Výběr významných arbitráží, kterým ČR čelila v posledních letech

Výběr významných arbitráží, kterým Česká republika čelila v posledních letech (ministerstvo financí uspělo v dvou arbitrážích, které vedl proti ČR podnikatel Václav Fischer).

Rozhodčí řízení (někdy též arbitráž) je mimosoudní způsob řešení sporů nezávislými a nestrannými rozhodci, který bývá využíván jako náhrada civilního procesu při řešení majetkových sporů. Foto: Pixabay

Václav Fischer – přes 10 miliard korun

MF uspělo ve dvou arbitrážích za zhruba deset miliard korun, které vedl proti ČR podnikatel a bývalý senátor Václav Fischer. V první arbitráži požadovala německá společnost Aircraftleasing Meier und Fischer (AMF), ve které má většinový podíl Fischer, 375,3 milionu dolarů (nyní zhruba 9,5 miliardy Kč) kvůli údajně neoprávněnému zapsání letadel do konkursní podstaty a jejich vydražení při konkurzu na Fischerův majetek. V druhé Fischer požadoval 60 milionů eur (nyní zhruba 1,6 miliardy Kč) za údajné neochránění investice při vytěsnění Fischera z akciové společnosti CK Fischer.

Invesmart – téměř sedm miliard Kč

ČR uspěla v červenci 2009 v arbitráži s italsko-nizozemskou společností Invesmart. Spor se týkal vyhlášení konkurzu a likvidace Union Banky, kterou Invesmart vlastnil.

Petrcíle – 6,5 miliardy Kč

Firma Petrcíle se domáhala náhrady za vypovězení smlouvy o přednostním prodeji menšinového podílu státu ve společnosti Nová Huť. Společnost nejprve žádala dvoumiliardové odškodné; arbitráž sice vyhrála, ale vrchní soud rozhodnutí zrušil a celou kauzu vrátil na začátek. V květnu 2005 podala Petrcíle na stát druhou arbitrážní žalobu, a to o téměř šest miliard korun. V lednu 2008 MF oznámilo, že rozhodci nároky firmy zamítli.

InterTrade Holding – téměř čtyři miliardy Kč

ČR v červnu 2012 vyhrála arbitráž s německou společností InterTrade Holding, která obvinila ČR, respektive ministerstvo zemědělství a Lesy ČR, že účelově prostřednictvím tendrů, které firma označuje za zmanipulované, zmařily její investici, kterou představovala společnost CE Wood. Ta byla od roku 2000 až do roku 2005 největší tuzemskou firmou, která se zabývala lesnickými pracemi a těžbou dřeva.

European Media Ventures – přibližně dvě miliardy Kč

ČR vyhrála v červenci 2009 arbitráž s lucemburskou společností European Media Ventures (EMV), která požadovala zhruba dvě miliardy korun kvůli údajně zmařené investici do regionální televizní stanice TV3.

WNC Factoring – dvě miliardy Kč

Ministerstvo financí v únoru 2018 uspělo v arbitráži s britskou společností WNC Factoring, která tvrdila, že byla poškozena pochybeními při privatizaci společnosti Škodaexport a také následným neposkytnutím úvěru od České exportní banky, což podle ní zapříčinilo úpadek společnosti. WNC Factoring musela zaplatit ČR 35,9 milionu korun a 452.500 dolarů (10,6 milionu Kč) jako náhradu nákladů za vedení arbitráže.

Solární firmy – celkem zhruba 1,3 miliardy korun

V říjnu 2017 švýcarský arbitrážní tribunál rozhodl, že ČR nemusí platit třem německým investorům a firmě JSW Solar půl miliardy korun jako škodu a ušlý zisk za zavedení solární daně. V květnu 2018 byl ve prospěch ČR rozhodnut spor v další solární arbitráži o 310 milionů korun se společnostmi Antaris GmbH a Dr. Michael Göde. Loni v květnu ČR uspěla také ve sporech s firmami Photovoltaik Knopf Betriebs-Gmbh, WA Investments-Europa Nova Limited, Voltaic Network Gmbh a I.C.W. Europe Investments Limited, ve kterých šlo o zhruba půl miliardy korun.

Prohrané arbitráže (řazeno podle výše částky)

CME – přes deset miliard Kč

Arbitráž se společností CME Ronalda Laudera, která financovala rozjezd televize Nova. Spory vypukly v létě 1999 poté, co se tehdejší šéf Novy Vladimír Železný rozešel ve zlém se svými zahraničními partnery. Pře vyústila ve tři arbitráže, stát figuroval ve dvou. Jednu ČR vyhrála, podle druhé ale musela společnosti CME zaplatit přes deset miliard korun za znehodnocení její investice.

Arbitráže ukončené dohodou (řazeno abecedně)

ArcelorMittal

Společnost ArcelorMittal vedla vůči ČR dvě arbitráže – kvůli vyloučení z privatizace železáren Vítkovice Steel a kvůli tomu, že navzdory slibu státu nezískala minoritní akciový podíl ve firmě Nová Huť. Druhou z arbitráží, v níž se domáhal 5,79 miliardy korun, ArcelorMittal v březnu 2008 prohrál. V létě téhož roku stát s oceláři uzavřel dohodu, že ArcelorMittal stáhne žaloby, ve kterých po státu požadoval 26 miliard korun, a ČR firmě prodá jedenáctiprocentní podíl ve firmě Nová Huť (nyní ArcelorMittal Ostrava) za 6,8 miliardy korun.

Nomura

Japonská společnost Nomura, bývalý vlastník 46 procent akcií zkrachovalé banky IPB, zažalovala ČR kvůli nucené správě a prodeji banky ČSOB. Vláda podle Nomury porušila dohody o ochraně investic a Nomura za to požadovala až 40 miliard korun. ČR naopak v jiné arbitráži po Nomuře požadovala 111 miliard korun jako náhradu škody, kterou Nomura údajně způsobila tím, že se podílela na krachu IPB. V roce 2006 ČR arbitráž s Nomurou prohrála, výše částky však nebyla určena. V listopadu téhož roku Česko podepsalo s Nomurou smír, podle něhož měla výše odškodnění činit nula až sedm miliard korun. Nakonec ČR Nomuře zaplatila 3,6 miliardy korun.

Probíhající arbitráže

52 miliard korun – Diag Human SE a Josef Šťáva (Švýcarsko) – údajné pochybení ministerstva zdravotnictví v průběhu zadávání veřejných zakázek na zpracovatele krevní plazmy a v průběhu rozhodčího řízení (žalovaná částka vychází z vyjádření žalobce z prosince 2019).

3,1 miliardy korun – Pawlowski AG a Projekt Sever s.r.o. (Švýcarsko) – údajné zmaření developerského projektu.

tři miliardy korun – Natland Investment Group N.V., Natland Group Limited, G.I.H.G. Limited, Radiance Energy Holding S.à.r.l. (Nizozemsko/Kypr) – spor o legislativní změny v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

2,4 miliardy korun – Fynerdale Holding (Nizozemsko) – údajné pochybení ČR vůči společnosti Fynerdale v souvislosti s trestním stíháním v kauze obchodu s potravinářským mákem.

miliarda korun – WCV Capital Ventures Cyprus Limited, Channel Crossings Limited (Kypr) – rušení některých povolení k provozování videoloterijních terminálů.

575 milionů korun (21 milionů eur) – Václav Fischer (Německo) – údajný nezákonný konkurz, který vedl ke znehodnocení investice.

483 milionů korun – Alcor (SAE) – údajné bezdůvodné obohacení státu z využívaní pozemků pod pozemními komunikacemi.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova