Zlato (oz) / USD
1 460,26
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
33 707,09
0,03 %
EUR / USD
1,11
0,04 %
USD / CZK
23,08
0,00 %
Články
Make Gold Great Again

Odhady vývoje ceny zlata jsou nyní mnohem střízlivější, než například před půl rokem. Jen výjimečně se dá na internetu nalézt prognóza o poklesu pod 1100 dolarů za troyskou unci. Tato hranice, jak píší někteří autoři, má skalnaté dno. I když je zlato označováno za největšího smolaře roku, který po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem propadl na desetiměsíční minimum, v české měně to zcela neplatí. Koruna vůči dolaru oslabila natolik, že investorům část ztráty kompenzuje. A dolar v posilování nepolevuje.

Zvýšení základních úrokových sazeb a výhled na jejich další zvýšení mohutně posiluje dolar a s ním i výnosy amerických vládních dluhopisů. Foto: iStock

Zvýšení základních úrokových sazeb a výhled na jejich další zvýšení mohutně posiluje dolar a s ním i výnosy amerických vládních dluhopisů. Foto: iStock

Proč cena zlata klesla, opakují analytici donekonečna: Investoři si brzy povšimli, že zvýšení základních úrokových sazeb americkou rezervní bankou (Fed) a výhled na jejich další zvýšení na jaře, mohutně posiluje dolar a s ním i výnosy amerických vládních dluhopisů, které se tak staly ziskovějším bezpečným aktivem než zlato. To zažehlo výprodeje zlata z fondů, což k poklesu ceny ještě víc přispělo. Brexit, Trumpovo vítězství a evropský šok z italského referenda narýsovaly zlatu medvědí (poklesový) scénář.

„Dá se předpokládat, že Trumpův optimismus, až nastoupí do svého úřadu, se střetne s realitou. Inflační předpoklady jeho ekonomické agendy budou odrazovým můstkem pro vyšší ceny zlata. Tedy, že obavy z dalšího poklesu ceny zlata v lednu jsou přehnané. Očekáváme, že cena se bude pohybovat mezi 1225 a 1275 dolary za unci,“ prognózuje server gold-eagle.com.

„Je to prosté. Geopolitické nejistoty přetrvávají, další a další kola uvolňování měnové politiky také, zlaté nákupy centrálních bank budou pokračovat. Zlato v Číně podraží kvůli nedostatku fyzického zlata, které začne skupovat. A konečně, tým Mr. Trumpa zlatem podložené peníze obhajuje, chystá rekonstrukci amerického rozpočtu, což by mohlo na zlato zapůsobit. Trump opakovaně vyvolává diskuzi o tom, jak co nejlépe mobilizovat americký zlatý poklad. Make Gold Great Again,“ parafrázuje americký server Trumpovu oblíbenou hlášku.

(rek)