Zlato (oz) / USD
1 924,69
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Koruna letos k euru stagnovala, vůči dolaru a rublu oslabila

Česká měna se vůči euru po celý rok kvůli intervencím České národní banky (ČNB) pohybovala v úzkém rozpětí těsně nad hranicí 27,00 Kč/EUR. Koruna však výrazně posílila k britské libře a polskému zlotému, naopak oslabila k americkému dolaru či ruskému rublu. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK.

Koruna letos k euru stagnovala, vůči dolaru a rublu oslabila. Foto: iStock
Koruna letos k euru stagnovala, vůči dolaru a rublu oslabila. Foto: iStock

„Rok 2016 byl pro kurz koruny k euru velmi klidný, kdy korunu z celoročního spánku probudil pouze brexit. Během prvních tří dnů po oznámení výsledku byla koruna pod lehkým tlakem a minima dosahovala těsně pod 27,20 Kč/EUR. Po několika dnech se však situace uklidnila a česká měna po zbytek roku neopustila rozpětí 27,00 až 27,10 Kč/EUR,“ řekl ČTK člen představenstva záložny Creditas Radim Synek.

Pro celý rok byly podle něj charakteristické téměř každodenní intervence ČNB a odkup deviz za další stovky miliard korun, které udržují měnový pár lehce nad 27,01 Kč/EUR. Podle dostupných statistik utratila už ČNB za své intervence zhruba 800 miliard korun.

„Zajímavější byl vývoj dalších měn proti koruně. Třeba dolar končí rok prakticky nejsilnější za celý letošek, a to kolem 25,85 Kč/USD,“ uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Dolar letos nejprve klesal, když nejslabší byl v květnu na 23,45 Kč/USD, ale pak se vydal vzhůru. Hodně pomohl výsledek amerických voleb, který na trzích spustil optimismus o americké ekonomice a rychlejším růstu úrokových sazeb, dodal.

Koruna podle Synka naopak posílila proti polskému zlotému, a to zejména díky obavám zahraničních investorů o budoucí vývoj Polska pod vedením nynější polské vlády. Na konci loňského roku činil kurz 6,340 Kč/PLN, zatímco v úterý se pohybovala na úrovni 6,129 Kč/PLN. Významné posílení o téměř deset procent zaznamenala proti britské libře, která ztratila své silné pozice z předchozích let téměř proti všem světovým měnám z důvodu nejistoty ohledně dalšího směrování britské ekonomiky a dopadům brexitu.

„Opět poměrně velkou změnu jsme viděli u rublu, který ale tentokrát proti koruně prakticky celý rok posiloval s podporou ceny ropy v zádech. Koncem roku za jednu korunu dostanete zhruba o rubl méně než v únoru (2,35 proti 3,35),“ upozornil Vlk.

Rok 2017 je u koruny plný očekávání, nejdůležitější otázkou pro trhy zůstává, kdy ČNB přestane s intervenčním režimem, míní Synek. Pro světový vývoj to pak bude otázka, kolikrát a jak rychle dojde ke zvýšení úrokových sazeb v USA a jak na to zareaguje Evropská centrální banka. Jestli přestane a případně o kolik zmírní tisk peněz, uzavřel.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova