Zlato (oz) / USD
1 460,26
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
33 707,09
0,03 %
EUR / USD
1,11
0,04 %
USD / CZK
23,08
0,00 %
Články
Jižní Korea snížila odhad růstu ekonomiky na příští rok

Jižní Korea snížila odhad růstu tamní ekonomiky na příští rok na 2,6 procenta, zatímco dosud čekala tříprocentní růst. Důvodem je nejistota kolem dalšího vývoje v USA a rovněž slábnoucí oživení domácí poptávky. Oznámilo to dnes tamní ministerstvo financí. Korea má čtvrtou největší ekonomiku v Asii.

Korea čelí i dalším problémům, včetně vysoké míry nezaměstnanosti mezi mladými. Ilustrační foto: iStock

Korea čelí i dalším problémům, včetně vysoké míry nezaměstnanosti mezi mladými. Ilustrační foto: iStock

Slabší růst čeká ministerstvo i v letošním roce. Hrubý domácí produkt (HDP) se má zvýšit rovněž o 2,6 procenta místo doposud uváděných 2,8 procenta.

Jedním z důvodů obav o další vývoj ekonomiky je zvýšení úrokových sazeb v USA. Nejistá je také další obchodní politika nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Spojené státy jsou významným obchodním partnerem Koreje, nejistota by tedy mohla ohrozit domácí spotřebu i růst vývozu, uvádí ve své zprávě ministerstvo.

Korea čelí i dalším problémům, včetně vysoké míry nezaměstnanosti mezi mladými, rekordního zadlužení domácností a restrukturalizace námořní přepravy a stavby lodí, kvůli které byly zrušeny desítky tisíc pracovních míst. Příští rok tak nejspíš vznikne méně pracovních míst než letos. Spotřebitele také zřejmě potrápí vyšší inflace kvůli růstu cen ropy.

Země má problémy i se zvýšením porodnosti, zatímco populace stárne, podotýká agentura Reuters. Počet lidí ve věku 15 až 64 let se má začít v příštím roce snižovat, předpovídají úřady.

Vláda plánuje soubor stimulačních opatření v objemu 20 bilionů wonů (428 miliard Kč), který má podpořit růst. Slíbila také zvýšit počet zaměstnanců ve veřejném sektoru, tlačí na státní firmy, aby více utrácely, a poskytuje novomanželům daňové výhody, aby podpořila uzavírání manželství. Vláda také plánuje rozvoj nových turistických destinací, aby pomohla domácímu a zahraničnímu cestovnímu ruchu.

(ČTK)