Zlato (oz) / USD
1 911,47
0,61 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína zvýšila kvóty na těžbu vzácných kovů na rekord

Čína zvýšila kvóty na těžbu vzácných kovů v prvním pololetí o více než 27 procent na rekord. Zpráva by mohla zmírnit obavy z omezení dodávek po prudkém růstu cen skupiny těchto kovů, uvedla dnes agentura Reuters.

Čína je největším světovým producentem a vývozcem kovů vzácných zemin, což je skupina 17 nerostů používaných při výrobě široké škály produktů – od elektrických aut přes spotřební elektroniku po vojenské vybavení. Foto: iStock

Těžební kvóta pro první pololetí byla stanovena na 84 000 tun, uvedla ve společném sdělení čínská ministerstva průmyslu a informačních technologií a ministerstvo přírodních zdrojů. Před rokem kvóta činila 66 000 tun. Kvóta pro tavení a separaci, tedy zpracování rud vzácných zemin na surovinu, kterou mohou použít výrobci, byla stanovena na 81 000 tun. To je proti prvnímu pololetí loni nárůst o 27,6 procenta. Kvóty se obvykle stanovují dvakrát ročně.

Ceny některých kovů, zvláště těch používaných pro výrobu magnetů, stouply na několikaletá maxima kvůli vysoké poptávce a také kvůli obavám, že Peking zavede kontrolu jejich vývozu. Zlepšení dostupnosti by podle analytiků mohlo v nejbližší době snížit tlak na ceny. Současně upozorňují, že vyšší kvóty negarantují vyšší produkci.

Uvolnění kvót přichází po zprávě listu Financial Times. Ten v tomto týdnu napsal, že Čína zkoumá omezení vývozu vzácných kovů, které jsou důležité pro dodavatele americké armády.

Vzácné kovy jsou převážně prvky ve spodní části Mendělejevovy tabulky, mezi které patří třeba neodym, praseodym, europium či terbium. Některé z nich se používají například při výrobě obrazovek, kde fungují jako luminofory. Jiné hrají nezastupitelnou roli při výrobě laserů, magnetů, bateriových článků pro hybridní a elektrické vozy nebo při výrobě systémů na produkci energie z obnovitelných zdrojů.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika