Zlato (oz) / USD
1 915,33
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Průmysl stagnuje kvůli útlumu ekonomiky i Německu

Stagnace průmyslové výroby souvisí s celkovým útlumem české ekonomiky a s negativním vývojem u obchodních partnerů v čele s Německem. Shodli se na tom analytici. Z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, vyplývá, že odvětví v březnu v ČR výrazně zpomalilo meziroční růst na 0,1 procenta z únorových 1,5 procenta. Růst podporovala produkce v automobilovém průmyslu, opačně působila energetika. Meziměsíčně byla průmyslová výroba reálně nižší o 0,1 procenta.

Růst podporovala produkce v automobilovém průmyslu, opačně působila energetika. Foto: iStock

„S výsledkem černé nuly český průmysl v březnu opět neoslnil. Růst produkce zaostal za únorovým číslem i očekáváním na trhu,“ uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Za pozitivní označil, že český průmysl se vyhýbá systematickému poklesu výroby. „Předpokládáme, že si průmysl v celém letošním roce povede zhruba tak jako v jeho prvním čtvrtletí, tedy že produkce bude víceméně stagnovat,“ dodal.

Hlavní ekonom Deilotte David Marek míní, že průmysl je za vrcholem svého cyklu, o čemž svědčí mimo jiné pokračující pokles zaměstnanosti. „Počet osob zaměstnaných v průmyslu meziročně klesl o 0,2 procenta. Také tempo růstu mezd zvolnilo. Průměrná hrubá mzdy meziročně stoupla o 5,2 procenta. Při stagnaci produkce se ovšem i tak jednotkové mzdové náklady zvýšily o 4,9 procenta. Za celý letošní rok očekáváme zvýšení průmyslové výroby zhruba o jedno procento,“ doplnil.

Celoroční růst průmyslové výroby pouze mírně nad jedním procentem očekává analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. „Optimismus do budoucna vzbuzuje objem nových zakázek, které meziročně stouply o šest procent. Zakázky ze zahraničí vzrostly meziročně o 2,4 procenta, zatímco zakázky z tuzemska se zvýšily o výrazných 14,3 procenta,“ upozornil. V loňském roce průmyslová výroba v Česku meziročně stoupla o tři procenta.

„Zatímco loni průmysl ještě vzrostl o více než tři procenta, letos bude jeho dynamika zhruba poloviční. V první polovině roku mu nepomáhá slabá výroba v Německu, na které je tuzemský průmysl silně navázán. V druhé polovině by však už mělo dojít k vyřešení největších nejistot v globální ekonomice a rozjet by se měla i eurozóna v čele s Německem,“ dodal analytik Komerční banky František Táborský.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova