Zlato (oz) / USD
1 460,25
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
33 707,00
0,03 %
EUR / USD
1,11
0,02 %
USD / CZK
23,08
0,00 %

Budoucnost norského ropného sektoru se jeví jako klíčové téma pro voliče v parlamentních volbách, které se v Norsku uskuteční 11. září. Nikde to přitom neplatí víc než v norské ropné metropoli Stavangeru, píše agentura Reuters.

Světové ceny ropy zůstaly na konci roku bez větších změn. Za celý rok však stouply zhruba o polovinu, což představuje jejich nejvyšší přírůstek od roku 2009. K loňskému oživení cen po dvou letech propadu nejvíce přispěla dohoda ropného kartelu OPEC a dalších zemí o omezení těžby, které by mělo zmírnit globální přebytek zásob.

Pojišťovnu lidé vyhledávají ve chvílích, které většinou nejsou radostné. Přesto i tam občas bývá veselo. Klienti je i letos zásobovali více či méně vtipnými průpovídkami. „Pokud pracujete léta v pojišťovně, už vás moc věcí nepřekvapí. Mnohé události se pravidelně opakují, přesto se čas od času objeví případ, který dokáže udivit, dojmout nebo pobavit,“ uvedla manažerka centra péče o klienty Slavia pojišťovny Veronika Římalová.

Domácnosti ke konci listopadu dlužily bankám přes 1,420 bilionu korun, což je zhruba o 11 miliard Kč více než v říjnu. Meziročně byly dluhy domácností vyšší o téměř 99 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka. Vzrostla i zadluženost podniků.

Hyperinflace v současnosti drtí dva státy: Venezuelu, kde podle odhadu Mezinárodního měnového fondu letos dosáhne 476 %, příští rok dokonce 1660 % a Jižní Súdán, který má inflaci ve výši 835 %, u potravin přes 1000 %. Pro ekonomiku to znamená rozpad peněžního systému a zhroucení hospodářství. Rekordní hyperinflace postihla Zimbabwe v roce 2008, kdy dosáhla pěti miliard procent. Ještě drtivěji postihla Maďarsko. V červenci 1946 průměrné spotřebitelské ceny dosáhly v procentech 13miliardového navýšení.

Čína má víc zlata, než se všeobecně soudí. Její oficiální zlaté rezervy činí 1833 tun oproti 600 tunám v roce 2003. K tomu podle dosud publikovaných zpráv je ještě větší množství zlata uloženo v trezorech šestnácti největších komerčních bank. Má jít o dalších 2500 tun zlata soukromníků i vlády. Asijské centrální banky i obyčejní lidé zlato v uplynulém období nakupovali zejména proto, že vlastnili dostatek amerických dolarů, ne však dostatek fyzického zlata.

Britské akcie uzavřely včerejší obchodování na dalším rekordním maximu. Ostatní přední evropské burzy však oslabily, a to především kvůli bankovnímu sektoru. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 stoupl o 0,2 procenta na 7120,26 bodu. To představuje nejvyšší závěrečnou hodnotu v jeho historii.

Snížení DPH u stravovacích služeb, změny u daňových a výdajových paušálů živnostníků, ale i rozšíření institutu nespolehlivých osob nebo zpětné prokazování původu majetku patří mezi hlavní daňové změny, které čekají podnikatele v roce 2017. Změny přinese od poloviny roku i novela zákoníku práce, která upravuje práci z domova, omezí převody zaměstnanců na jinou práci, ale ulehčí předávání výpovědí.

Jižní Korea snížila odhad růstu tamní ekonomiky na příští rok na 2,6 procenta, zatímco dosud čekala tříprocentní růst. Důvodem je nejistota kolem dalšího vývoje v USA a rovněž slábnoucí oživení domácí poptávky. Oznámilo to dnes tamní ministerstvo financí. Korea má čtvrtou největší ekonomiku v Asii.

Ceny nemovitostí v Nankingu vzrostly meziročně o polovinu. V dalších předních městech o třetinu. Nemovitostní trh představuje více než čtvrtinu HDP země a polovinu jmění domácností. Média i podnikatelé však varují před kolapsem nemovitostní bubliny, jež může ohrozit nejen Čínu, ale i celý svět.

Ruská centrální banka zveřejnila objem listopadových nákupů zlata ve výší jednoho milionu uncí zlata (přibližně 34 tun), což v součtu znamená, že zlaté rezervy tohoto státu dosáhly 51,9 milionu uncí (zhruba 1765 tun) zlata.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,02 %
1 460,25 Zlato/USD