Zlato (oz) / USD
1 293,44
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
28 556,63
1,44 %
EUR / USD
1,17
0,69 %
USD / CZK
22,08
1,29 %
Světová ekonomika
Západoevropské akcie zažily nejhorší den od loňského září

Akciové trhy v západní Evropě včera výrazně oslabily kvůli obavám z politického chaosu ve Spojených státech. Západoevropský akciový index STOXX 600 se snížil o 1,2 procenta a uzavřel na 391,14 bodu. Zaznamenal tak nejprudší jednodenní pokles od konce loňského září, napsala agentura Reuters.

Západoevropské akcie zažily nejhorší den od loňského září. Foto: iStock

Dolů zamířily rovněž americké akcie, které jsou na cestě k nejprudšímu jednodennímu poklesu za více než osm měsíců. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si včera kolem 19:00 SELČ odepisoval zhruba 1,2 procenta.

List The New York Times v úterý informoval, že Donald Trump chtěl po odvolaném šéfovi Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamesovi Comeym, aby zastavil vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který odstoupil kvůli nejasným vazbám na Rusko. Tato zpráva podpořila spekulace, že Trump by mohl čelit procesu impeachmentu, tedy ústavní žalobě, jež by mohla vést k jeho odvolání.

Investoři nyní ztrácejí důvěru v Trumpovu schopnost prosadit slibované investice do infrastruktury a snižování daní. Právě naděje na opatření na podporu ekonomiky přitom po Trumpově zvolení vedly k výraznému růstu na akciových trzích.

Index německých akcií DAX se snížil o 1,35 procenta a uzavřel na 12.631,61 bodu. Zaznamenal tak nejprudší pokles v letošním roce. Během úterý se přitom vyšplhal až na rekordní maximum 12.841,66 bodu.

Akcie francouzské elektrárenské společnosti EDF oslabily o 5,6 procenta poté, co byl francouzským ministrem životního prostředí jmenován ekologický aktivista Nicolas Hulot.

(ČTK)