Zlato (oz) / USD
1 293,44
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
28 556,63
1,44 %
EUR / USD
1,17
0,69 %
USD / CZK
22,08
1,29 %
Světová ekonomika
Vláda USA vyšetřuje stížnost Boeingu na kanadský Bombardier

Americká vláda začala vyšetřovat stížnost amerického výrobce letadel Boeing na údajný dumpingový prodej letadel kanadského konkurenta Bombardier na americkém trhu. Bude také vyšetřovat, zda kanadská vláda neposkytuje Bombardieru neoprávněné subvence. Oznámilo to včera ministerstvo obchodu USA, které vyšetřování povede.

Boeing obvinil Bombardier z toho, že prodal společnosti Delta Air Lines výrazně pod cenou 75 dopravních letounů typu CSeries. Foto: iStock

Boeing obvinil Bombardier z toho, že loni prodal americké letecké společnosti Delta Air Lines výrazně pod cenou 75 dopravních letounů typu CSeries, a požádal vládu, aby na letadla Bombardier uvalila vyrovnávací cla. Souběžně toto u obou firem projednává nezávislá americká Komise pro zahraniční obchod (FTC). Bombardier tvrzení Boeingu odmítá.

„Zajistíme, aby byl tento případ rozhodnut výlučně na základě úplného a spravedlivého zhodnocení faktů; zároveň uděláme vše, co bude v našich silách, abychom se zastali amerických firem a jejich zaměstnanců,“ uvedl ke sdělení svého úřadu ministr Wilbur Ross. Ministerstvo dodalo, že pokud vyšetřování prokáže dumping nebo neoprávněné subvence, uvalí na letadla Bombardieru cla rovnající se hodnotě takto získaného prospěchu.

Proces změny dohody NAFTA zahájen

Vláda USA včera oficiálně zahájila proces jednání o změně Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) s Kanadou a Mexikem. V dopise americkým zákonodárcům o tom informoval šéf Úřadu obchodního zmocněnce Robert Lighthizer. Změna dohody NAFTA byla jedním z klíčových volebních slibů nynějšího amerického prezidenta, který tak chtěl zajistit lepší podmínky pro americké dělníky.

Lighthizer novinářům řekl, že NAFTA plnila svůj účel v oblasti zemědělství, investičních služeb a v energetice, ale ne v oblasti průmyslové výroby. Smlouva proto potřebuje úpravy týkající se internetového obchodu, ochrany duševních práv, pracovních a ekologických standardů, pravidel pro státní firmy a standardů potravinové bezpečnosti.

Podle mexického ministra zahraničí Luise Videgaraye vláda jeho země jednání o změně dohody NAFTA vítá: „Chápeme, že tato smlouva byla dohodnuta před 25 lety a že svět se mezitím změnil, mnohému jsme se naučili a můžeme ji zlepšit.“  Kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová zdůraznila, že NAFTA sehrála důležitou roli pro ekonomický růst a vytváření pracovních míst pro střední třídu v Kanadě i v celé Severní Americe. Americký krok považuje za příležitost smlouvu co nejlépe zmodernizovat.

Odesláním dopisu začíná běžet lhůta 90 dnů určená na konzultace s americkým Kongresem a veřejností, pak začnou oficiální rozhovory. Lighthizer doufá, že se jednání o jejích změnách završí do konce tohoto roku. Dohoda NAFTA vstoupila v platnost 1. ledna 1994. Odbourala a omezila obchodní a celní bariéry a vytvořila největší zónu volného obchodu na světě. Aktuální kroky USA odrážejí obchodní politiku vlády prezidenta Donalda Trumpa pod heslem „Amerika na prvním místě“.

(ČTK, red)