Zlato (oz) / USD
1 291,44
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
28 537,73
1,37 %
EUR / USD
1,17
0,77 %
USD / CZK
22,10
1,38 %
Světová ekonomika
Válka proti břidlicím

Produkce ropy v USA roste rychleji, než kdokoli předpokládal. Dehtové písky a ropné břidlice tam zažívají renesanci. Snaha Arabů a Rusů zvýšit ceny ropy na trhu omezením těžby se tak zvrátila ve válku, kde na jedné straně fronty stojí Texas a Nové Mexiko a na druhé státy ze Saúdskou Arábií vedené organizace OPEC a Ruska. Experti už neváhají tvrdit, že válka proti břidlicím bude přinejmenším dlouhá.

Válka proti břidlicím. Foto: iStock

„OPEC nyní uznává, že potřebuje déletrvající a hlubší produkční škrty, než předpokládal,“ komentoval situaci pro mediální agenturu Bloomberg Jamie Webster, ropný analytik z Boston Consulting Group v New Yorku.

„Zpočátku si Saúdská Arábie myslela, že rychlou jednorázovou intervencí sníží na několik měsíců těžbu a urychlí oživení cen. Ve hře byla i možnost prodloužit omezení těžby o šest měsíců, ale Rijád si původně myslel, že to nebude nutné. Ale nepočítal s tím, že Američané těžbu z břidlic dokážou rozjet tak rychle,“ uvedla agentura Bloomberg.

V době, kdy budou 25. května ve Vídni představitelé OPEC jednat o tom, zda v omezení těžby pokračovat, bude se americká produkce ropy blížit k denní těžbě 9,5 milionu barelů – což je víc než v listopadu 2014, když OPEC tehdy zahájil dvouletou cenovou válku. Břidlicové firmy, které dřív nedokázaly prosperovat při cenách kolem 40 dolarů za barel, během let zeštíhlely a naučily se využívat levnější výrobní postupy. „Naše náklady už snesou i cenu 20 dolarů za barel,“ potvrdil Frank Hopkins, viceprezident ropné společnosti Pioneer. „S cenami 50 dolarů, ba dokonce i 40 dolarů za barel, dosahujeme dobrých výnosů.“

Vzhledem k tomu, že si členové OPEC odhlasovali omezení těžby už před šesti měsíci, produkce ropy z břidlic v USA už od té doby vzrostla zhruba o 600 tisíc barelů denně, což je náplast na polovinu z o 1,2 milionu barelů snížené těžby arabsko-ruského ropného kartelu. Saúdská Arábie tak předpokládaného rychlého vítězství nedosáhla a chce proto prodloužit omezení těžby i do druhé poloviny roku, a případně i dál. Přesto je kartel vystaven velkým rizikům. Každé omezení těžby, jež zvedne cenu ropy, přihraje na gól břidlicím.

Poslední zpráva OPEC o měsíčních těžbách uvedla, že výroba těch, kdo se ke kartelu nepřipojili, především USA, se zvýšila o 64 procent rychleji, než se původně předpokládalo.  Konzultant německé firmy Petromatrix Olivier Jakob uvedl, že OPEC zatím nebyl schopen snížit dodávky rychleji, než dokáže břidlicová ropa nahradit. „OPEC a jeho spojenci mají nyní dilema. Snížení jejich těžby ohrožují břidlice,“ potvrdil Bloombergu ředitel švýcarské společnosti Petro-Logistics Adam Ritchie.

Amerika nemůže prohrát, prohráli by všichni

„Trh s ropou se stále intenzivněji domnívá, že skutečná bitva mezi OPEC a Ruskem na jedné straně a břidlicí na straně druhé se uskuteční až v roce 2018, kdy rostoucí počet analytiků předpovídá, že americká ropa zaplaví trh stejně jako v roce 2014,“ konstatuje Bloomberg. „Vyrovnání nabídky a poptávky v roce 2018 nevypadá nadějně,“ přizvukuje Fared Mohamedi, hlavní konzultant Rapidan Group z Washingtonu. „To je čas, kdy dojde k velkému boji,“ dodává. Martijn Rats, ropný analytik bankovního domu Morgan Stanley, také říká, že rizikový bude rok 2018: „USA budou v příštím roce schopny silně zvýšit dodávky. Ty by mohly překročit milión barelů denně.“

Podle amerického úřadu pro energetické informace EIA celková těžba ropy v USA překročí hranici 10 milionů barelů za den do konce příštího roku a překoná tím rekordní hodnotu z roku 1970. Břidlicový boom bude v příštím roce poháněn poklesem těžby OPEC a dokáže zaplnit téměř veškerý očekávaný růst poptávky.

Producenti břidlicové ropy v USA využili růstu cen, který OPEC na začátku roku spustil svými restrikcemi. Někteří mají zajištěné příjmy na roky 2017, 2018 a v některých případech až do roku 2019. S relativně bezpečnou finanční budoucností se tak američtí olejáři pouštějí do dalších vrtů. Týdně přibývá sedm vrtných souprav, což je největší tempo za posledních 30 let.

„Cenové hrátky společně s nárůstem efektivity, přinášejí těžařům z břidlic silný růst. V prvním čtvrtletí EOG Resources a Pioneer Natural Resources, dva z největších producentů ropy z břidlic v USA, oznámili meziroční nárůst o 18 a 19 procent. Menší společnosti jako DiamondBack Energy, Parsley Energy a RSP Permian dosáhly růstu o 60 až 80 procent. A to nejlepší teprve přijde,“ dodává Bloomberg.

Amerika dosavadním způsobem vedenou cenovou válku nemůže prohrát. Na kolena by ji srazil jen prudký propad cen ropy. V tom případě by však tahle válka neměla vítěze. Zůstali by jen poražení.

(rek)