Zlato (oz) / USD
1 291,44
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
28 537,73
1,37 %
EUR / USD
1,17
0,77 %
USD / CZK
22,10
1,38 %
Světová ekonomika
Ropy stále přibývá, Irák plánuje navýšení těžby

Irák, druhá na ropu nejbohatší země světa, oznámil, že plánuje zvýšit těžbu do konce roku na pět milionů barelů denně. Rovněž Brazílie plánuje zvýšit svůj export ropy o 210 tisíc barelů denně a posílá do Indie a Číny jeden tanker za druhým.

Irák nyní těží 4,5 milionu barelů ropy denně – po snížení o více než 300 tisíc barelů dle dohody OPEC. Foto: iStock

Stále není jasné, zda OPEC (Organizace zemí produkujících ropu) bude i v druhém pololetí pokračovat v omezování těžby, které stále ještě nedosáhlo domluvených hodnot. K dovršení všeho se počet amerických vrtných plošin zvýšil o deset během jediného týdne. Jak to vyhodnotí trh?

Zatím tak, že kontrakty na ropu Brent i americkou lehkou ropu zaznamenaly nejvyšší čtvrtletní ztrátu od konce roku 2015. Proti předchozímu čtvrtletí těžká ropa Brent, kterou nakupují i české rafinerie, ztratila sedm procent, protože stoupající hladina zásob podle agentury Reuters překonala dohodnuté škrty 1,8 milionu barelů denně v těžbě členů i některých nečlenů OPEC.

USA

Ceny klesly poté, co energetická firma Baker Hughes oznámila, že v USA se počet plošin zvýšil na 662, takže v prvním čtvrtletí šlo o nejsilnější přírůstek od poloviny roku 2011. „Nyní může mít na trhu ceněné všechny tyto faktory a investoři čekají na další ukazatele, kam dál s cenou ropy,“ řekl agentuře Ric Spooner, hlavní analytik trhu australské CMC Markets.

Pakt OPEC sice vytáhl cenu surové ropy nad 50 dolarů za barel, leč vyšší zisky povzbudily ke zvýšení výkonu také americké producenty ropy z břidlic, kteří nejsou součástí paktu. Své sehrálo i nynější posílení dolaru vůči koši měn. Silný dolar zdražuje komodity včetně ropy pro držitele jiných měn. Opuštění devizových intervencí České národní banky a posílení koruny by tak českým motoristům přišlo vhod.

Brazílie

Růst brazilského vývozu by měl i v následujících letech pokračovat. Nahrává tomu zpráva společnosti Dutch Shell o jednom z největších objevů ropného ložiska za poslední desetiletí u pobřeží Atlantiku.

Už jen v prvních dvou měsících roku vývoz ropy v Brazílii, podle údajů brazilské vlády získaných Reuters, zaznamenal raketový růst o 65 procent oproti stejnému období předchozího roku na rekordních víc než 1,46 milionu barelů denně. Poradenská firma Wood Mackenzie odhaduje, že export bude v roce 2017 činit téměř milion barelů denně oproti 798 tisícům v loňském roce.

„Exportujeme mnohem lehčí ropu, než v minulosti. Máme tolik objednávek, že nejsme schopni je pokrýt,“ řekl Reuters Guilherme Franca, marketingový a obchodní ředitel ropné společnosti Petrobras. Brazilská lehká, tzv. „sladká“ ropa s nízkým obsahem síry, je jednodušší a levnější pro přepracování na benzín a naftu a také lépe vyhovuje požadavkům na méně znečišťující paliva v Asii, Spojených státech i v Evropě.

V prvních dvou měsících letošního roku Brazílie prodala 10,4 milionů barelů této ropy do Indie, což je objem dodaný za celý rok 2016. Prodeje do Číny v lednu a únoru činily 40,8 milionu barelů, což je o 125 procent meziročně více a současně desetinásobek brazilských dodávek před pěti lety.

Irák

Irácký ministr ropného průmyslu Jabar al-Luaibi médiím řekl, že země dodrží pakt o snížení své produkce o 300 tisíc barelů denně, ale zároveň bude pokračovat v projektech na zvýšení produkce ropy na kapacitu pět miliónů barelů denně.

Tento dvojznačný výrok má vysvětlení v tom, že po dobu trvání dohody OPEC a dalších jedenácti států, bude Irák ropné přebytky ukládat do rezerv, které plánuje do roku 2018 navýšit o 15 miliard barelů. Rezervy by pak měly činit 178 miliard barelů. Luaibi řekl, že je s paktem o snížení těžby spokojen, ale odmítl novinářům odpovědět na otázku, zda by Irák podpořil její rozšíření.

Irák nyní těží 4,5 milionu barelů ropy denně – po snížení o více než 300 tisíc barelů dle dohody OPEC. Průměrný hrubý vývoz klesl na 3,8 milionu barelů v březnu oproti víc než čtyřem milionům barelů denně v listopadu, uvádí Reuters.