Zlato (oz) / USD
1 336,20
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 559,79
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,63
0,00 %
Světová ekonomika
Ropa přeskočila cenu 60 dolarů za barel

Lepší časy končí. Čerpací stanice, které nabízely benzin v ceně pod třicet korun za litr, zvláště na Pardubicku a Písecku, zřejmě budou muset své lákavé ceny na totemech začínající dvojkou vyměnit za trojku. Natural 95 za méně než třicet korun už zřejmě nebude nabízet nikdo. I přes sílící korunu. Podle prognóz dokonce i po delší dobu, a to navzdory blížící se zimě. A za všechno, jak se zdá, nemůže jen střílení mezi Kurdy a Araby v Iráku.

Ropa přeskočila cenu 60 dolarů za barel. Foto: iStock

Skok ceny ropy Brent, kterou kupují naše rafinerie, nad 60 dolarů za barel totiž nic jiného nesignalizuje. Po víc než dvou letech, od července 2015, tak světová cena ropy potěšila zejména těžaře. Přispěl k tomu saudský korunní princ Mohammed bin Salman, který minulý týden podpořil prodloužení těžebních škrtů zemí exportujících ropu (OPEC) a také varování, že Kurdové a Iráčané nedosáhli žádného oficiálního příměří, jak oznámili Američané. Irácký premiér Haider Al-Abadi podle arabské Sunaria TV pouze pozastavil operace federálních sil, aby umožnil iráckému, potažmo i kurdskému vojsku upevnit nové pozice.

„Saudové dál usilují o prodloužení dohody na snížení těžby i pro příští rok, takže trh se zásobuje,“ sdělil agentuře Bloomberg partner hedgeového fondu Again Capital John Kilduff. „Situace v Iráku také neušla pozornosti trhu. Ta se zřejmě nevyřeší tak rychle, jak se původně zdálo,“ dodal.

Na londýnské burze tak ropa Brent zakončila minulý týden termínovanými kontrakty (futures) za cenu 60,44 dolaru za barel. Ceny ropy se na burzách jen za uplynulý týden zvýšily o 4,7 procenta. A naděje na brzký pokles vyloučil Ashley Petersen, ropný analytik společnosti Stratas Advisors z New Yorku: „Zdá se, že ropa bude zdravá až do konce roku,“ konstatoval stručně.

Trh se vyrovnává

Přesvědčení obchodníků, že Organizace zemí vyvážejících ropu sníží produkci i v příštím roce, což přispěje ke snížení globálních zásob, sílí. Generální ředitel norské ropné společnosti Statoil Eldar Saetre v rozhovoru na TV Bloomberg uvedl, že nadále vidí silnou poptávku a trh s ropou se dle jeho názoru již vyrovnává.

Vyrovnávání poměru nabídky a poptávky potvrdil Bloombergu i analytik společnosti Rockefeller & Co. Brad Hunnewell: „Zásoby ropy v zemích OECD (Organizace zemí pro ekonomickou spolupráci a rozvoj) se k normalizovaným úrovním vrátí do konce roku 2018.“

Výsledková sezóna

Rafinerie a další ropné firmy začaly zveřejňovat své výsledky za třetí čtvrtletí. Například americké Exxon Mobil a Chevron zaznamenaly nižší produkci oproti odhadům. Francouzská společnost Total naopak vykázala nejvyšší příjmy z čerpání ropy a zemního plynu za víc než dva roky. Její generální ředitel Patrick Pouyanne ale zároveň prohlásil, že nerovnováha mezi surovinovou nabídkou a poptávkou se konečně ztrácí.

„Pár významných mezinárodních ropných společností, které zveřejnily výsledky výroby, je možná skromně pod očekáváním Wall Streetu,“ uvedl Hunnewell. „A to samozřejmě také podpoří růst cen ropy.“

(rek)