Zlato (oz) / USD
1 293,44
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
28 556,63
1,44 %
EUR / USD
1,17
0,69 %
USD / CZK
22,08
1,29 %
Světová ekonomika
Proč klesá poptávka po americkém dolaru?

Americký dolar nedokázal vytvořit nové rekordy navzdory optimismu, který v posledních týdnech ve svých výrocích vykazovali guvernéři amerických centrálních bank. Dolarový index vůči koši světových měn dosáhl hodnoty 97,9 bodu, takže se mu nepodařilo přesáhnout úroveň 100 bodů, kterou naposledy zaznamenal 17. dubna. A důvod? Kromě hvězdných zpráv o zaměstnanosti, které byly vydány v prvním květnovém týdnu, se všechny ostatní americké ekonomické údaje dostaly pod očekávání trhu.

Proč klesá poptávka po americkém dolaru? Foto: shutterstock

Maloobchodní prodej a spotřebitelské ceny (inflace) v USA zaznamenaly nižší než očekávané zvýšení, jinak řečeno nedosáhly předpokládaného růstu. Trhy se tak i nadále zaměřují na zvýšení základních úrokových sazeb americkou federální bankou, které se podle veškerých dostupných průzkumů s převažující jistotou očekává v červnu.

Nezávislá agentura Commodity Futures Trading Commission (CFTC), kterou jako regulátora komoditního burzovního trhu zřídila v roce 1975 americká vláda, vydala zprávu, že burzovní obchodníci s měnami snížili v tomto týdnu své růstové sázky na americký dolar.

Spekulanti preferují euro vůči dolaru

Dlouhé pozice (vyčkávání na posílení dolaru) jak drobných spekulantů, tak velkých obchodníků činily podle CFTC celkem 11 miliard dolarů, což je pokles o 1,7 miliardy oproti předchozímu týdnu. „Slabší americké ekonomické údaje spojené se silnou poptávkou po euru v reakci na výsledek voleb ve Francii, by mohl být tím hlavním, co stojí za poklesem amerického dolaru,“ poznamenal americký ekonomický server Market Realist.

V týdnu po francouzských volbách byl o euro enormní zájem a evropská měna se ocitla pod silným nákupním tlakem zejména velkých obchodníků. Čisté pozice ve sdílené měně vzrostly na 24 052 smluv o budoucím vypořádání, zatímco o týden dříve to bylo 22 399 smluv. To znamená nejvyšší úroveň za poslední tři roky. Čistá pozitivní pozice v eurech znamená, že obchodníci nabyli přesvědčení, že euro v blízké budoucnosti vůči americkému dolaru ještě posílí.

„Americký dolar zasáhly solidní ekonomické údaje eurozóny, která v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,7 procenta v souladu s očekáváními,“ uvedla agentura Reuters. Ta dokonce naznačuje, že se snížila očekávání zvýšení amerických úrokových sazeb. Investoři prý již započítali možnost, že ke dvojímu zvýšení sazeb by letos nemuselo dojít navzdory tvrzení centrálních bankéřů, že v letošním roce sazby navýší ještě dvakrát.

Federální vyšetřování

Dolarový index, který dosáhl 13. ledna svého 14letého maxima 103,82 v naději na daňovou reformu a stimulační opatření ze strany administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa, se vrátil do kolejí, v nichž jel před volbami.

„Tlak na dolar vzrostl po zprávách, že Trump požádal propuštěného ředitele FBI Jamese Comeyho, aby ukončil vyšetřování ohledně vztahů mezi bývalým poradcem pro bezpečnostní politiku Bílého domu Michalem Flynnem a Ruskem,“ tvrdí zdroj Reuters. Podle listu The New York Times to podpořilo spekulace, že Trump by mohl čelit procesu impeachmentu, tedy ústavní žalobě, jež by mohla vést k jeho odvolání. Očekávání, že Trump by skutečně mohl čelit procesu impeachmentu, jsou však omezená, konstatovala agentura Reuters.

Také to vyvolává otázky ohledně toho, zda se Trump pokusil zasahovat do federálního vyšetřování v době, kdy investoři začali pochybovat o tom, že jeho administrativa bude schopna získat na svou stranu americký Kongres, aby podpořil slíbené politické kroky. „Investoři potřebují zjistit, zda dokáže (prezident) uskutečnit všechny své originální nápady a kompromisy,“ řekl Reuters Kaneo Ogino, ředitel zahraniční burzovní společnosti Global-info v Tokiu. „Stále tu jsou japonští institucionální investoři, kteří chtějí koupit dolar, ale prozatím čekají, co bude dál,“ dodal.

Výnosnost desetiletých vládních dluhopisů klesla v noci z úterý na středu na dvoutýdenní minimum ve výši 2,29 procenta z předchozích 2,33 procenta, což je další příznak růstu pochybností o hvězdném letu amerického dolaru.

A dolar včera kvůli nejistotě kolem amerického prezidenta dál oslaboval. Euro se vůči dolaru vyšplhalo až na 1,1129 USD, tedy na nejvyšší úroveň od 9. listopadu. Vůči japonskému jenu dolar klesl na dvoutýdenní minimum a vůči švýcarskému franku se propadl dokonce na šestiměsíční minimum. „Politický chaos ve Washingtonu zatěžuje dolar,“ komentovala to ve své analýze německá Commerzbank.

(rek)