Zlato (oz) / USD
1 347,18
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,74
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Světová ekonomika
Přivodí daňová reforma recesi v USA?

Připravte se na podstatné zpomalení americké ekonomiky, předpovídá korporátní investiční banka Natixis se sídlem v Paříži. Její společnost Natixis Global Asset Management podle svých internetových stránek dohlíží na majetek v hodnotě kolem 950 miliard dolarů. Investiční banka naléhavě vyzývá investory, aby recesi očekávali již v roce 2018.

Přivodí daňová reforma recesi v USA? Foto: iStock

„Americká ekonomika s největší pravděpodobností podstatně zpomalí. Existují totiž limity zaměstnanosti a reálné mzdy už zpomalují,“ napsal Patrick Artus, hlavní ekonom Natixis v dopise investorům. Měli by se na důsledky připravit.

Důsledkem tohoto zpomalení bude nízký nárůst úrokových sazeb, výprodeje na trhu a oslabující dolar. Analytik také současnou úroveň korporátních investic označil za abnormálně vysokou a navrhl korekci směrem dolů.

Jistě, větší investiční banky na Wall Streetu nejsou tak pesimistické. Wall Street podle odhadu agentury Thomson Reuters meziročně předpokládá pozitivní 2,5procentní nárůst amerického HDP ve třetím čtvrtletí letošního roku. Uvidíme. Úřad pro ekonomickou analýzu uvolní údaj o HDP až v pátek odpoledne amerického času.

Žádná z velkých bank nevidí na horizontu recesi

Obyvatelstvo Spojených států je optimistické. Podle celostátního hospodářského průzkumu televize CNBC se optimismus v ekonomice vyšplhal začátkem října na desetiletý rekord. Čtyřicet tři procent respondentů se domnívá, že ekonomika je ve vynikajícím nebo dobrém stavu.

Bankovní konglomerát Goldman Sachs, který je obvykle mezi velkými korporacemi v USA nejskeptičtější, předpovídá celosvětový růst HDP o 3,9 procenta ročně, a to až do roku 2020, ale růst v USA se dle něj má v tomto období zpomalit na pouhých 1,5 procenta ročně.

Zvýší výpadek daní deficit?

Ekonomický růst je nyní horkým tématem americké politiky. Prezident Donald Trump prosazuje tříprocentní růstový cíl jako základní kámen svého hospodářského plánu. Daňové škrty podle něj zvýší výkon národní ekonomiky. V tom ho podpořil i republikánský šéf Paul Ryan, který v CNBC prohlásil, že tříprocentní růst v roce 2018 nebude, pokud k daňové reformě nedojde v roce 2017.

„Plán na snížení daní, který chce prezident Donald Trump dotáhnout do konce roku, pravděpodobně nepovede k velkému růstu rozpočtového deficitu, protože dojde ke zvýšení investic a počtu pracovních míst,“ tvrdil už v září předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan v rozhovoru pro Reuters.

Parametry daňové reformy však ještě nebyly zveřejněny. Jedním z klíčových prvků má být snížení sazby daně z příjmu právnických osob z 35 na 20 procent. Demokraté si ovšem daňovou reformu vykládají jako dárek pro bohatou korporátní Ameriku, který nafoukne zadlužení USA na 20 bilionů dolarů.

Reforma do konce listopadu?

Ryan řekl, že reforma pomůže růstu USA. „Důvodem, proč se o ni snažíme, je, že chceme mít tříprocentní růst HDP. Současných jedno až dvě procenta jsou hluboko pod našim potenciálem.“ Ryan chce, aby sněmovna schválila reformu před americkým svátkem Díkuvzdání 23. listopadu.

„Zabezpečit průchod daňové reformy kongresem je důležité pro Trumpa, který dosud nedosáhl významného legislativního vítězství od okamžiku, kdy v lednu vstoupil do úřadu. Ryan rovněž předpokládá, že demokratičtí zákonodárci snížení daní nakonec podpoří,“ uvedla CNBC. „Je pro mě těžké pochopit, proč – bez ohledu na to z jaké strany jste – byste měli hlasovat proti,“ cituje televize Ryana.

Přesto všechno banka Natixis své doporučení investorům zakončila varovnou poznámkou: „Pokud růst USA výrazně zpomalí, skončí zhodnocování akcií a jejich cena začne klesat.“

(rek)