Zlato (oz) / USD
1 293,44
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
28 556,63
1,44 %
EUR / USD
1,17
0,69 %
USD / CZK
22,08
1,29 %
Světová ekonomika
Počítání barelů nevychází

Cena ropy pravděpodobně klesne pod 40 dolarů za barel (159 litrů), pokud OPEC (Organizace zemí produkujících ropu) a jeho spojenci neprodlouží kolektivní smlouvu o omezení produkce barelů ropy i na druhé pololetí, varuje Christof Rühl, šéf výzkumu jednoho z největších investičních fondů světa Abú Zabí Investment Authority. Šestiměsíční škrty v těžbě, které od ledna zvýšily cenu ropy nad 50 dolarů, sráží rostoucí nabídka americké ropy z břidlic, nově otevíraných vrtů v USA spolu s rekordně vysokými zásobami.

Cena ropy pravděpodobně klesne pod 40 dolarů za barel. Foto: iStock

„Zemím produkujícím ropu se nepodaří odstranit přebytky ve skladech, pokud neprodlouží své výstupní limity do druhé poloviny roku,“ řekl Rühl, který dříve pracoval jako hlavní ekonom British Petroleum. „Spotřebitelé ropy by ze současných celosvětových zásob ropy mohli žít ještě dva a půl roku,“ tvrdí.

Abú Zabí, hlavní město Spojených arabských emirátů, skladuje většinu ropných rezerv zemí OPEC. Podle serveru oilprice.com zásoby zemí OPEC, v lednu posílené o 70 milionů barelů, přesahují tři miliardy barelů. I březnové snížení zásob o 17,2 milionu barelů nedokázalo potlačit fakt, že od začátku omezení těžby v zásobnících OPEC podle statistiky OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj – 35 členských států) stouply rezervy o 38,5 milionu barelů.

OPEC a další významní producenti včetně Ruska se v prosinci dohodli na půlročním omezení těžby, aby oživili nízké ceny ropy, která některé producenty a přidružené firmy srážela do červených čísel.

Jedním z důsledků propadu těžby o zhruba 1,8 milionu barelů denně je, že Irák a Írán získávají podíl na trhu na úkor největšího člena skupiny Saúdské Arábie. Saúdové sáhli k relativně největším škrtům v těžbě, zatímco druhý největší producent OPEC Írák a třetí Írán, produkci mírně zvyšuje.

Problémy na ropném trhu

„Svět se doslova koupe v ropě,“ píše oilprice.com. Prognóza bankovní skupiny Goldman Sachs ale tomuto přesvědčení oponuje. Cena ropy má podle ní ve druhém čtvrtletí stoupnout z dnešních 51,6 na 59 dolarů za barel. Podle agentury Reuters ale mnohé naznačuje, že na ropném trhu stále existují zásadní problémy.

Údaje Reuters ukazují, že objem surové ropy přepravované v tankerech po celosvětových oceánech dosáhl v dubnu rekordních 47,8 milionu barelů denně, což představuje skok o 5,8 procenta oproti prosinci. „To je znepokojivé znamení vzhledem k tomu, že prosinec byl posledním měsícem, před snižováním těžby, takže pokud jsou globální dodávky ropy nad těmito mnohem vyššími úrovněmi, pak je dnes nabídka pravděpodobně vyšší, než si mnozí myslí.“

K tomu se Libye již brzy chystá spustit těžbu na svém největším ropném poli poničeném válkou, což přivede na trh přes 200 tisíc barelů denně. Norsko navíc oznámilo, že má v Barentsově moři dvojnásobně vyšší zásoby, než se soudilo, a prezident Donald Trump nařídil průzkum tichomořských šelfů u Kalifornie, kde se výskyt nalezišť ropy rovněž předpokládá.

(rek)