Zlato (oz) / USD
1 347,18
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,74
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Světová ekonomika
Oberbank prolamuje bariéru strachu

Rakouská Oberbank podepíše dohodu s Íránem, která mu umožní financovat nové projekty, řekl generální ředitel Franz Gasselsberger. Oberbank tak bude mezi prvními evropskými věřiteli, kteří vstoupí na íránský trh od ukončení mezinárodních sankcí.

Rakouská Oberbank podepíše dohodu s Íránem, která mu umožní financovat nové projekty. Reprofoto: Twitter.com

Teherán se zavázal odstoupit od svého jaderného programu v roce 2015. Podpis smlouvy se šesti hlavními světovými mocnostmi pak vedl ke zrušení mnoha sankcí. To Íránu umožnilo obnovit mezinárodní obchodní styky. Většina bank však ze strachu, aby třeba jen neúmyslně neprolomily zbývající americké sankce, což by mohlo vést k obrovským pokutám, zůstala mimo.

Oberbank, sedmá největší rakouská banka s kapitálem zhruba 20 miliard eur, se 21. září ve svém sídle v Linci chystá podepsat smlouvu se zástupci íránské centrální banky a ministerstva hospodářství. Slavnostního aktu se zúčastní i vedoucí pracovníci deseti až dvanácti íránských bank. „Podpis dohody umožní Oberbank poskytnout úvěr rakouským společnostem podnikajícím v Íránu,“ cituje Franze Gasselsbergera jediný íránský ekonomický server v angličtině Financial Tribune.

Vyjednávají také Němci i Italové

„Myslím, že jsme první evropskou bankou, která takovou dohodu uzavře,“ řekl dál Gasselsberger v telefonním rozhovoru Financial Tribune s tím, že se opírá o informaci íránských úřadů. „Je zřejmé, že také Němci a Italové vyjednávají,“ dodal s poznámkou, že rozhovory s Íránem vede i jedna dánská banka. Odmítl však jakoukoli banku jmenovat. Danske bank ale již v lednu zveřejnila informaci, že s íránskou centrální bankou jedná.

Dohoda Oberbank s Íránem se týká projektů rakouských společností v Íránu, které již běží více než dva roky v oborech, které podléhaly sankcím. „Oberbank již financuje vývoz do Íránu v oblastech, jako jsou potraviny. Máme velmi konkrétní projekty v oblasti infrastruktury, železnice, zdraví, nemocniční výstavby, továren, fotovoltaiky a vodní energie,“ prozradil šéf banky.

Ačkoli prezident Hassan Rúhání v březnu 2016 zrušil návštěvu Rakouska, íránští obchodní ředitelé pokračovali v cestách do Evropy a podepsali s rakouskými vývozci předběžné dohody. Exportní garance poskytla z 99 procent Oesterreichische Kontrollbank. „Záchytným bodem bylo získání další záruky od íránské republiky,“ vysvětlil Gasselsberger. „Sjednali jsme je s íránskou centrální bankou, ale záruka zjevně pochází z íránského ministerstva financí.“

(rek)