Zlato (oz) / USD
1 291,44
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
28 537,73
1,37 %
EUR / USD
1,17
0,77 %
USD / CZK
22,10
1,38 %
Světová ekonomika
Nejvíc brexit postihne Irsko, tvrdí Irové

„Jsme jednou z těch zemí, která ztratí nejvíc,“ napsali v deníku Irish Independent o britském brexitu. Nikdo v Irsku nevěřil, že k brexitu skutečně dojde. A když se to stalo, nemohou v Irsku pochopit, že nynější premiérka Theresa Mayová, která původně bylo pro setrvání Velké Británie v Evropské unii, nyní požaduje tvrdý odchod.

Víc než čtvrtina čerstvého mléka v britských supermarketech pochází z irských farem. Foto: iStock

Nejvíc zelený ostrov straší, že mezi Irskem a Severním Irskem, které se rozkládá na asi šestině ostrova, opět vznikne pohraniční pásmo. „Budeme opět procházet celními prohlídkami při cestě z Dundalku do Derry?“ ptá se Irish Independent. V pozadí samozřejmě stojí fotbalové derby těchto dvou, hodinu jízdy autem od sebe vzdálených měst, v irské Premier League. Ale otázek je mnohem víc.

Irsko, které je v Evropské unii od roku 1973, odtržení největšího obchodního partnera trápí. Zejména z hlediska obchodu. Dvoustranný irsko-britský obchod totiž obnáší 1,4 miliardy eur týdně. Podle jakých pravidel budou obchodní vztahy pokračovat, není zřejmé. Irové by si přáli znát pravidla ještě před dokončením brexitu. Ale britský postoj podle nich vypadá tak, že k žádné obchodní dohodě mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií nemusí dojít. Pak by se Britové museli řídit pravidly Světové obchodní organizace, což by mohlo znamenat vysoká dovozní a vývozní cla.

Brexit postihne irské farmáře

Ohroženi se cítí zejména producenti mléka. Víc než čtvrtina čerstvého mléka v britských supermarketech pochází z irských farem. A 1800 farem z celkových 18 tisíc se specializuje pouze na výrobu mléka. Obrat tohoto trhu dosahuje 530 milionů eur, tedy přes 14 miliard korun. A že brexit irské farmáře postihne, o tom předseda Irish Farmers´Asociation Joe Healy už dnes nepochybuje.

Nikdy v historii nebyl takový zájem o irské pasy. Zvláště unionisté z britské části ostrova se o ně enormně zajímají. Skoro každý druhý z těch, kteří hlasovali pro setrvání v Evropské unii, se nyní snaží najít ve svém rodokmenu nějakou irskou babičku.

Severní Irsko při referendu o vystoupení z unie hlasovalo v poměru 56:44 pro setrvání, podobně jako Skotsko, kde bylo skóre 62:38 procentům. Pro vystoupení byla Anglie v poměru 53:47 a Wales s výsledkem 52:48 procentům.

Irsko se může jen modlit

Irsko nemá žádnou šanci promluvit do způsobu rozvodu Británie s Evropou, i když by si přálo co nejmírnější řešení. Hlasovat o tvrdých postojích obou stran bude na straně unie 27 států, ale stačit bude hlas dvaceti zemí se 65 procenty evropské populace. Irsko se svými 4,5 miliony obyvatel se může jen modlit.

Vůbec největší prioritou pro Irsko je zachování křehkého smíru v Severním Irsku. Mírová smlouva z roku 1998 mezi Británií, Irskem a politickými stranami v Severním Irsku stála především na tom, že šlo o dohodu mezi členskými zeměmi Evropské unie. Podle deníku Irish Indepedent brexit přinese takové změny, jež by mohly situaci destabilizovat.

(rek)