Zlato (oz) / USD
1 291,44
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
28 537,73
1,37 %
EUR / USD
1,17
0,77 %
USD / CZK
22,10
1,38 %
Světová ekonomika
Kyperské dluhopisy tichou hvězdou eurozóny

Investoři, kteří sledují výnosy dluhopisů, se už dávno rozhodli. Jejich příkazy už předloni zněly: Kupujte Kypr! Spread, což znamená ve spojitosti s výnosy dluhopisů rozdíl třeba mezi výnosy kyperských a evropských dluhopisů, byl zřejmý. Investoři, kteří koupili kyperské desetileté dluhopisy z října 2015, už realizovali včetně kupónů výnos 12 procent. Průměrná návratnost podobných dluhopisů v širší eurozóně je podle údajů agentury Bloomberg dvouprocentní. Ale sladké časy investorům končí.

Kyperské desetileté dluhopisy jsou tichou hvězdou eurozóny. Ilustrační foto: iStock

Obchodování s dluhopisy je obecně výnosnější než obchody na peněžním trhu, ale také riskantnější. Nejmenší obavy mají investoři o státní obligace, i když mít třeba řecké také nezaručuje klidný spánek. Kyperská ekonomika má nižší celkový dluh vůči HDP, než některé její středomořské protějšky. Podle deníku Financial Times je to 110 procent proti 130 procentům v Itálii nebo 177 procentům v Řecku. Ostrovní ekonomika navíc podle prognózy FocusEconomics letos očekává růst o 2,6 procenta.

V roce 2013 Kypr od věřitelů v Evropské unii a Mezinárodním měnovém fondu obdržel 10 miliard eur na překlenutí finančních problémů. O tři roky později ale Kypr svůj záchranný program kvůli nevyhovujícím podmínkám opustil. Následně byl vyloučen z programu kvantitativního uvolňování (nákupu dluhopisů Evropskou centrální bankou). Evropská banka má nyní ve své rozvaze kyperské státní dluhopisy jen za 248 milionů eur.

Šťavnaté, ale hlavně spolehlivé výnosy

Výnos desetiletého dluhopisu země vydaného na konci roku 2015 nyní poklesl na pouhých 3,2 procenta. Dlouhodobé náklady Kypru na půjčky jsou tak nyní nejnižší přinejmenším od roku 2001, uvedla Evropská centrální banka. Navzdory svému malému dluhopisovému trhu v objemu pouhých 20 miliard eur, nabízí kyperský desetiletý dluhopis stále relativně šťavnaté, ale hlavně spolehlivé výnosy investorům z celého světa. Zcela určitě při pohledu na oblíbené německé bondy s výnosem 0,2 procenta.

Minulý měsíc ratingová agentura S & P zvýšila rating kyperského dluhu na BB + s pozitivním výhledem s odkazem na postupné oživování ekonomiky. To by to mohlo Kypru v příštím roce přinést další vylepšení úvěrové spolehlivosti, pokud se ovšem podaří dosáhnout pokroku při snížení počtu špatných bankovních úvěrů.

„Finanční trhy si uvědomily pozitivní vývoj,“ konstatoval Klaus Regling. „Náklady na veřejný dluh poklesly na Kypru víc, než v jiných zemích. Spread s Německem se v posledních měsících také zmenšil víc, než u kterékoli jiné země,“ cituje deník Financial Times šéfa záchranného fondu eurozóny.

(rek)