Zlato (oz) / USD
1 293,44
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
28 556,63
1,44 %
EUR / USD
1,17
0,69 %
USD / CZK
22,08
1,29 %
Světová ekonomika
Investor Rogers: Fed neví, co dělá, všechny nás zničí

Známý investor a ekonomický komentátor Jim Rogers varoval, že nulové úroky jen oddálily bankroty firem a podržely nad vodou mrtvé firmy a zombie banky. Tento experiment podle něj velmi špatně skončí a ekonomiky si nakonec budou muset projít bolestí, úklidem po chybách a restartem.

Investor Rogers: Fed neví, co dělá, všechny nás zničí. Reprofoto: www.shminhe.com

„Americká centrální banka neví, co dělá. Všechny nás zničí,“ uvedl investor Jim Rogersrozhovoru pro televizi Bloomberg.

Za hlavní problém přitom označil zavedení nulových úrokových sazeb, které nemají v historii obdoby. Fed byl navíc příkladem, který následovaly další přední centrální banky po celém světě a nulové sazby ještě prohloubily do záporných sazeb. Nyní začaly úrokové sazby růst a prudce porostou dál.

Bez zásahů centrálních bank by podle něj došlo k mnoha bankrotům a svět by zažil hrozný rok nebo dva a pak by se vše zase vrátilo do pořádku. Místo toho se teď celý svět děsí, jak tohle skončí.

Podle něj totiž ani teď, po devíti letech od krize, nemá svět žádné výsledky, kterými by se mohl chlubit. Jediným prokazatelným výsledkem jsou podle něj po celém světě enormní hromady dluhů. Nulové úroky navíc ničí penzijní úspory lidí i pojišťovny.

„Tohle skončí velmi, velmi špatně. Zachraňování mrtvých firem a zombie bank, není způsob, jakým by svět měl fungovat. Vím, že tohle skončí špatně,“ okomentoval současnou situaci Rogers.

Pokud by si svět v roce 2009 nebo 2010 prošel utrpením, byla by podle Rogerse dnes ekonomická situace v pořádku. Upozornil, že si něčím podobným prošla Amerika na počátku dvacátých let. Tehdy podle něj došlo k růstu sazeb, vyrovnání hospodaření a lidé prožili dva hrozné roky, ale dvacátá léta byla ekonomicky nejlepší americkou dekádou.

„Projdete si bolestí, uklidíte po chybách a začnete znovu. Pak věci rostou,“ dodal Rogers.

(ska)