Zlato (oz) / USD
1 313,85
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 163,44
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,67
0,00 %
Světová ekonomika
Falešný pocit bezpečí

Americký server The Hutch Report přinesl působivou analýzu současné akciové horečky. A jde ještě dál. Líčí, co se zákonitě stane, až horečka opadne. Prvotní příčinu nachází v politice americké centrální banky (Fed). Ale ve hře je i psychologie trhu a lidská chamtivost.

Mohou centrální banky tisknout peníze jen proto, aby rozhýbaly trh? Foto: Shutterstock

Úvodem připomíná nejznámější krachy finančních trhů. Paniku z roku 1901, paniku z roku 1907, depresi z let 1920-21, černý pátek roku 1929, krach brazilského trhu v roce 1971, další pád akcií 1973-74. Další černý den 19. října 1987, kdy akciový trh klesl o 22,6 %. V našem tisíciletí už byly dva propady. Internetová bublina v roce 2000 a finanční krize 2007-08. „Přitom si stále míň lidí myslí, že je možné, aby akciové trhy opět narazily,“ upozorňuje The Hutch Report.

Abychom to pochopili, můžeme se podívat na to, co se změnilo od posledního poklesu trhu.  Centrální banky vytvořily více než čtyři biliony dolarů likvidity, takže investoři uvěřili, že bez ohledu na to, co se stane, budou centrální banky dál tisknout peníze a podporovat jejich byznys. Investoři se přestávají bát ztráty. Znamená to menší riziko? Zřejmě ne. „Ale byli byste hloupí, kdybyste neinvestovali, když nemůžete ztratit, ať děláte cokoli,“ poznamenává server.

Další novinka: Velkokapacitní obchodníci (HTF) na burzách se zvětšili co do velikosti a počtu. Nyní drží největší část objemu cenných papírů. To v letech 2007-2008 ani dřív nebylo.

Jaká je hodnota na trhu?

Můžeme to příkladem zjednodušit. Řekněme, že se na trh dostane speciální panenka. Výroba za pět dolarů, prodej za deset. Začíná se rychle prodávat. Někdo koupí a dál prodává, což zvyšuje cenu. To přitahuje víc lidí, a tak cena vylétne ještě výš. Nyní se za panenku platí 20 dolarů. Abyste ji sehnali, musíte najít někoho, kdo by prodal. Dokud cena stoupá, lidé se chovají chamtivě, což způsobuje, že cena stoupá víc a víc.

A teď si představme, že panenka byla vyrobena v Číně a náhle se objeví zpráva, že barva je toxická. Náhle ji nikdo nechce. Cena padá z 20 dolarů na tři. Hodnota se odpařuje. Panenka se stává bezcennou, její cena klesá na nulu.

Teď se vrátíme na akciové trhy. Stejně jako panenky budou pokračovat v růstu tak dlouho, dokud investoři věří v jejich hodnotu, avšak pokud se náhle začnou obávat, že se ta hodnota může odpařit, (jako u panenek), akcie za 200 dolarů mohou mít rázem hodnotu 20 dolarů.

„Čím vyšší je cena, tím větší bude potenciální pokles. HTF jsou v podstatě počítačové programy. Tyto programy v současné době vytvářejí většinu nabídek na trhu. Jsou však k ničemu, když lidé identifikují šok na trhu. Tak počítače vypnou a pustí se do záchrany. Nabídka zmizí a cena akcií se řítí dolů. To se nakrátko stalo v roce 2010,“ rozjímá Hutch Report.

A co centrální banky?

Mohou tisknout peníze jen proto, aby rozhýbaly trh? „Je to nějaká falešná logika,“ poznamenává autor úvahy. „Peníze, které Fed tiskne, nemizí ze systému. A to musí mít dopad na americký dolar. Představte si, že Fed vyrábí panenky. Udělá jich tolik, že jsou k mání na každém rohu. Co se stane s vnímanou hodnotou? Panenky již nejsou vzácné a lidé je přestávají kupovat, takže hodnota klesá. Mohla by klesnout i pod cenu, pokud lidé nemají o panenku zájem.“

To se může stát americkému dolaru. Pokud trh dojde k názoru, že americký dolar již není tak cenný, jeho hodnota se sníží. Co se pak stane? Všechno bude dražší pro ty, kdo drží dolary. Co se stane, když bude dolar dál oslabovat? Budou se jich chtít zbavit, vyměnit za něco jiného.

Americké akciové trhy jsou oceněny v dolarech. „Pokud budou centrální banky pokračovat v tisku peněz, americký dolar by mohl ztrácet hodnotu tak dlouho, až ho lidé začnou prodávat pod nominální hodnotou, stejně jako akcie a dluhopisy,“ upozorňuje server.

Je tu ještě něco?

Ano. Během posledních několika let nízké úrokové sazby stimulovaly velký počet společností, aby si půjčily peníze. Rovněž za účelem nákupu akcií. To vytlačilo ceny na extrémně vysoké úrovně. Pokud by trhy měly klesat, povede snaha o záchranu k extrémnímu pádu ceny. Totéž platí pro společnosti, které drží velké množství dluhopisů, jež bude třeba splatit.

Takže existuje několik potenciálních sil, které by mohly způsobit neuvěřitelné škody na akciových trzích. Čím to začne? „To se snaží někteří z nás identifikovat. A ostatní? Vypadá to, jako by stále tlačili cenu panenek s toxickými barvami nahoru,“ uzavírá analýza.

(rek)