Zlato (oz) / USD
1 313,85
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 163,44
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,67
0,00 %
Světová ekonomika
Část činitelů ECB naznačila připravenost omezit podpůrná opatření

Evropská centrální banka (ECB) už je zřejmě připravena začít omezovat mimořádně uvolněnou měnovou politiku, s jejíž pomocí v minulých letech podporovala ekonomiku eurozóny. Vyplývá to z pondělních vyjádření šesti vysokých činitelů ECB, o kterých informovala agentura Reuters.

Část činitelů ECB naznačila připravenost omezit podpůrná opatření. Foto: iStock

ECB se nyní snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně nízkými úrokovými sazbami a nákupy dluhopisů v objemu 60 miliard eur (téměř 1,6 bilionu Kč) měsíčně. Program, v jehož rámci ECB během dvou a půl roku masivně tiskla peníze, se setkal také s kritikou. Podle některých expertů přispěl k nadhodnocení finančních aktiv i nemovitostí.

O postupném omezování podpůrných opatření hovořili členové Výkonné rady ECB Yves Mersch, Benoit Coeuré a Sabine Lautenschlägerová. Zmínili se o něm ale i guvernéři centrálních bank Nizozemska Klaas Knot, Rakouska Ewald Nowotny a Estonska Ardo Hansson.

„Ekonomice eurozóny se daří lépe a jsou zde podmínky k tomu, aby se zvýšila inflace a dál směřovala ke stanovenému cíli,“ uvedla Lautenschlägerová. „Musíme být připraveni ve vhodnou dobu přijmout zásadní rozhodnutí. Také musíme vhodně přizpůsobit naši komunikaci,“ dodala.

Omezení nákupu dluhopisů

Zpřísnění měnové politiky vzhledem k pokračujícímu hospodářskému oživení analytici očekávají. Vedoucí představitelé ECB se podle Reuters shodují, že jejich příštím krokem by mělo být omezení nákupů dluhopisů. Na svém zasedání minulý týden údajně hovořili o případném snížení měsíčního objemu nákupů dluhopisů na 40 či 20 miliard eur.

Prezident ECB Mario Draghi signalizoval, že rozhodnutí o úpravě měnové politiky by mohlo padnout příští měsíc. ECB zároveň potvrdila, že nákupy dluhopisů bude provádět minimálně do konce letošního roku.

(ČTK)