Zlato (oz) / USD
1 347,18
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,74
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Světová ekonomika
Jak to bude s krizí? Přijde, nebo ne? A jak velká bude?

Bankéře a politiky spojuje stejná diagnóza: odtržení od reality. Proto obě skupiny lidem s klidem tvrdí, že krize nepřijde brzy, a když náhodou přijde, tak nebude horší než ta minulá a v každém případě se zvládne tak nějak bezbolestně. Nic z toho však zřejmě není pravda. Proč si to myslíme?

Před námi je krize. Otázkou je, kdy přijde a jak bude velká. Foto: iStock

Na úvahy o tom, zda a kdy přijde další finanční krize, můžete jít dvojím způsobem. Buď budete sledovat názory ekonomů, ekonomických analytiků a významných investorů a zařídíte se podle nich, nebo budete jejich názory sledovat, ale závěr si vyvodíte sami na základě vlastního selského rozumu.

Pokud se budete řídit podle názorů ekonomů, máte dvě možnosti. Buď uvěříte těm, kteří jako Vladimír PikoraNext Finance další velkou krizi předpokládají spíš dřív než později. Což je názor, který sdílí i Pikorova manželka, ekonomka a zdatná publicistka Markéta Šichtařová. Nebo investor Jim Rogers (podle Deníku E15 čeká krach na akciových trzích nejpozději příští rok) či Marc Faber, který v „blízké době“ očekává pokles aktiv až o 50 procent. Nebo Pavel Kysilka, bývalý pověřený guvernér České národní banky (ČNB).

Nebo uvěříte těm, jež jako guvernérka americké centrální banky Janet Yellenová říkají, že pokud krize přijde, bude rozhodně slabší, než ta minulá. Nebo jako Miroslav Singer, bývalý guvernér ČNB, který říká, že nikdo hodný označení ekonom nyní krizi neočekává. Či jako současný viceguvernér české centrální banky Mojmír Hampl, který Pikoru rovnou řadí mezi ekonomické alarmisty (zde v týdeníku Reflex).

FAKTA

Komu budete víc věřit, je samozřejmě věcí nátury a osobních sympatií. Co jsou ale neoddiskutovatelná fakta?

 • Signály „přehřívání“ ekonomiky podle svých slov v Reflexu nepodceňuje ani Mojmír Hampl. Byť je vzápětí bagatelizuje.
 • Centrální banky do ekonomiky od roku 2008 „kvantitativně uvolňují“ prakticky nepředstavitelné množství virtuálních peněz.
 • Peníze jsou i díky tomu v současnosti nejlevnější za posledních 5000 let, jak dovozuje ekonom Aleš Michl v komentáři pro iDnes.
 • Stále rostou ceny nemovitostí, komodit i akcií.
 • Nerostou platy, nebo rostou málo, tahoun ekonomiky – střední třída – po celém světě oslabuje.
 • Státy i lidé se dál a dál zadlužují.

OTÁZKY

A teď si zkusme položit pár otázek:

 • Mají se brát vážně signály „přehřívání ekonomiky“?
 • Je možné dlouhodobě – nyní již 10 let – nalévat do ekonomiky zdarma, nebo téměř zdarma fakticky neexistující peníze?
 • Můžou ceny nemovitostí, komodit a akcií růst do nekonečna?
 • Co se stane se střední třídou, která minimálně od roku 2000 nestále chudne?
 • Co udělá se společností a hlavně její ekonomikou, až se z většiny střední třídy stane chudá třída?
 • Jak dlouho se dá dál zadlužovat bez možnosti reálně dluhy uhradit?

Na základě předchozích řádek se přikláníme k názoru, že krize spíš přijde, než nepřijde a bude to spíš dřív, než později. Jak bude tvrdá, se asi odhadovat nedá. Ale jakmile dojde na splácení dluhů, které většina států již není schopná uhradit, může krize rychle přerůst v obecný krach. Jakkoli to může vypadat nemožně, i tato možnost je ve hře. Byť si ji nikdo z politiků nepřipouští.

Přemysl Souček