Zlato (oz) / USD
1 291,44
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
28 537,73
1,37 %
EUR / USD
1,17
0,77 %
USD / CZK
22,10
1,38 %
Světová ekonomika
Britské finanční domy zahájily stěhování do Evropy

Současně s oficiálním oznámením britské premiérky Theresy Mayové o vystoupení své země z Evropské unie oznámila ostrovní pojišťovna Lloyd’s of London přesun části aktivit z Londýna do Bruselu. Další finanční instituce však budou brzy následovat.

Až 20 % svých obchodních aktivit plánuje přesunout do Paříže bankovní dům HSBC. Foto: Pavel Lukeš

Britská pojišťovací společnost Lloyd’s of London s bezmála 330letou tradicí oznámila zřízení administrativní pobočky v Bruselu. Firma se tím snaží udržet přístup k evropskému trhu po odchodu své země z Evropské unie.

„V důsledku rozhodnutí Spojeného království opustit Evropskou unii otevřeme pobočku v Bruselu se záměrem jejího zprovoznění od prvního ledna 2019,“ oznámila podle serveru Business Insider pojišťovna Lloyd’s.

Pojišťovna zvažovala několik evropských destinací a mimo Bruselu také Frankfurt, Lucembursko, Amsterdam a Paříž. Firma se zřízením kontinentální pobočky snaží udržet přístup na zbylých 27 evropských trhů, které jí tvoří zhruba 11 % obchodu. Finančním domům totiž evropská legislativa umožňuje splnit regulatorní požadavky na svém domovském trhu, přičemž mohou prodávat služby na všech unijních trzích, čímž se vyhnou regulaci v jednotlivých státech.

„Je důležité, abychom pro trh i zákazníky zajistili efektivní řešení, což znamená, aby mohl obchod pokračovat bez přerušení, až Spojené království opustí Evropskou unii,“ uvedla ve vyjádření Inga Beale, ředitelka Lloyd’s a dodala: „Těším se na příležitosti, které tento krok přinese při zachováním důležitého přístupu na evropské trhy.“

Další finanční domy budou následovat

Mezi britskými finančními domy, které plánují přesun alespoň části svých aktivit do pevninské Evropy, převládá zájem o Paříž. Metropole totiž v posledních několika letech dokázala pro finanční ústavy a obchodníky vytvořit podstatně přitažlivější regulatorní rámec.

Firmy však prozatím vyčkávají na výsledek francouzských prezidentských voleb, které se budou konat v horizontu několika málo týdnů. Pokud by totiž vyhrála populistická kandidátka Marie La Penová, je pravděpodobné, že finanční domy zvolí pro svou kontinentální centrálu jinou evropskou metropoli. Je však také možné, že firmy své aktivity rozloží do několika metropolí zároveň, aby byly zákazníkům blíž.

Svůj zájem přesunout z Londýna do Paříže stovky zaměstnanců již potvrdila banka Goldman Sachs a až 20 % svých obchodních aktivit plánuje tamtéž přesunout také bankovní dům HSBC.

(ska)