Zlato (oz) / USD
1 293,44
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
28 556,63
1,44 %
EUR / USD
1,17
0,69 %
USD / CZK
22,08
1,29 %
Světová ekonomika
Brexit: Optimismus klesá, odhodlání zůstává

Britský deník The Times si nechal společností YouGov udělat průzkum veřejného mínění s otázkou, zda občané udělali dobře, když si odhlasovali vystoupení z Evropské unie. Výsledek zůstal stejně těsný, jako brexit sám. Celkem 44 % z téměř dvou tisícovek dotázaných odpovědělo, že ano, 43 %, že to bylo špatné rozhodnutí. Na obou stranách bylo pět procent lidí, kteří by dnes hlasovali opačně. Na otázku, zda se po brexitu budou mít Britové ekonomicky hůř, odpovědělo 37 % dotázaných kladně, 27 % si myslí, že líp a 19 % se domnívá, že to nebude mít žádný vliv.

Po oznámení tvrdého brexitu obrovsky vzrostla popularita konzervativní premiérky Theresy Mayové. Foto: Pavel Lukeš

Většina 35 %, a to včetně 5 % těch, kteří hlasovali pro odchod, se také domnívá, že Británie bude mít ve světě menší vliv, zatímco 18 % si myslí opak. Že celkový efekt brexitu bude pro Británii špatný si myslí 34 % dotázaných, že dobrý 24 %. Více imigrantů chtěla jen 3 % lidí, méně 49 %.

Nelze si nevšimnout, že navzdory pesimistickým odpovědím, obrovsky vzrostla popularita konzervativní premiérky Theresy Mayové. Jako předsedkyni vlády by si ji poslední týden v březnu vybralo 51 % dotázaných, zatímco o týden dříve to bylo jen 34 %. Co se týče popularity politických stran, konzervativcům fandí 43 %, labouristům 25 %, Liberálním demokratům 11 % a straně UKIP 10 %.

Ekonomický optimismus se snižuje

The Times se ale zamýšlejí nad vývojem veřejného mínění. Podle výzkumníků společnosti Ipsos Mori si loni v červenci téměř 39 % dotázaných obyvatel Británie myslelo, že v nejbližších deseti letech bude Británie ekonomicky vzkvétat, oproti 42 %, kteří si mysleli opak.

„Od té doby se ale optimismus Britů ohledně ekonomiky snižuje. V srpnu věřilo ekonomické prospěšnosti brexitu 35 % lidí, v listopadu 31 % a nyní míň než 29 %. Pesimismus sílí. V současnosti se 53 % obyvatel domnívá, že ekonomika se v příštích letech bude propadat,“ píší The Times a dodávají, že v Británii už není ani jeden region, kde by optimismus převažoval.

Malá očekávání od brexitu

„Lidé jsou sklíčenější, protože čelí vyšší inflaci a přiškrcení reálných příjmů a ještě k tomu libra slábne. Lidé už vědí, že místo slibovaných 350 milionů liber týdně, které Spojené království vystoupením z Evropské unie údajně ušetří a vloží do zdravotnictví, byly veřejné finance ořezány o zhruba 100 miliard liber na příštích pět let. Lidé také vědí, že brexit bude složitější, než se zdálo. A vědí to i finanční trhy, které brexit postihl zatím nejvíc: Propadem libry po referendu a dalším pádem poté, co předsedkyně vlády oznámila, že chce tvrdý brexit,“ komentuje deník.

Současná malá očekávání od brexitu mohou mít podle komentáře The Times jednu výhodu. Každá jiná zpráva než špatná bude pro lidi i byznys povzbuzením.

(rek)