Zlato (oz) / USD
1 311,09
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 212,09
0,00 %
EUR / USD
1,22
0,00 %
USD / CZK
20,76
0,00 %
Světová ekonomika
Brazilské akcie a měna v reakci na korupční skandál prudce klesly

Brazilské finanční trhy zažily ve čtvrtek hluboký propad, v němž akcie klesly nejrychleji za devět let a kurz národní měny realu spadl nejvíce za 18 let. Investoři reagují na spekulace o pádu vlády kvůli skandálu, v němž je prezident Michel Temer podezřelý z maření vyšetřování korupce. Za prezidentovo odstoupení demonstrovaly v řadě brazilských měst tisíce lidí.

Brazilské akcie a měna v reakci na korupční skandál prudce klesly. Foto: iStock

Brazilský akciový index Bovespa za čtvrtek ztratil 8,8 procenta a zaznamenal nejhlubší jednodenní ztrátu od finanční krize v roce 2008. Obchodování na burze v Sao Paulu muselo být kvůli rychlému propadu na hodinu pozastaveno. Počet akciových transakcí na burze dosáhl 3,1 milionu a překonal dosavadní rekord z října 2014, kdy bývalá prezidentka Dilma Rousseffová těsně vyhrála volby, uvedl provozovatel burzy.

Krizi odstartoval ve středu brazilský deník O Globo, podle něhož se Temer v březnu sešel s šéfem masokombinátu JBS Joesleyem Batistou a ten mu řekl, že zaplatí bývalému předsedovi dolní komory parlamentu Eduardu Cunhovi, který je nyní za korupci ve vězení, za mlčení v největší brazilské korupční kauze kolem ropné společnosti Petrobras. Temer podle listu úplatek odsouhlasil.

Prezidentský palác přiznal, že Temer se s Batistou sešel, popřel ale, že by se snažil Cunhu umlčet. Temer ve čtvrtečním prohlášení uvedl, že z funkce neodstoupí a že žádá rychlé vyšetření případu.

Poslední vývoj tak hrozí zvrácením přírůstků dosažených během dvou let oživování brazilských finančních trhů. Investoři nyní přehodnocují naděje na úspěch snah o strukturální reformy v systému sociálního zabezpečení a v regulaci trhu práce. Ohroženo může být i úsilí o omezení růstu veřejného dluhu a o podporu ekonomiky, uvedla agentura Reuters,

Kurz realu ve čtvrtek ztratil osm procent na 3,38 realu za dolar. Byl to jeho nejhlubší pokles od devalvace brazilské měny v roce 1999 a real jím ztratil veškerý svůj letošní přírůstek.

(ČTK)