Zlato (oz) / USD
1 347,18
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,74
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Světová ekonomika
Na bitcoinu se odborníci neshodnou

Po nedávných zprávách, že americký bankovní dům Goldman Sachs zvažuje operace v bitcoinech stejně jako provozovatel největšího trhu světa s termínovanými kontrakty CME, je zřejmé, že debata o výhodách a nevýhodách kryptoměn nabývá na důležitosti. Ve finančním světě je to téma číslo jedna. Háček je v tom, že kdykoli se na kryptoměny zeptáte odborníka, vždycky dostanete jinou odpověď.

Kdykoli se na kryptoměny zeptáte odborníka, vždycky dostanete jinou odpověď. Foto: iStock

Někteří experti se domnívají, že bitcoinu, litecoinu a ethereu patří budoucnost finančního systému, zatímco jiní říkají, že celý kryptotrh je jen bublina, která praskne. A je tu další potíž. Pro kvalifikovaný názor je naprosto nezbytné kryptoměnám porozumět, což je další problém.

Ačkoli jsou kryptoměny ve většině zemí legální, existují některé významné výjimky. Například Čína zakázala finančním institucím manipulovat s bitcoinem. Rusko přitvrdilo ještě víc. Zakázalo nakupovat zboží za jakoukoli jinou měnu než rubl.

„Tyto příklady dokazují, že kryptoměny nejsou zbaveny všech limitů, a možná jsou na rozdíl od běžných měn náchylnější podléhat regulaci,“ napsal ve své analýze irský University Observer. Kromě toho se decentralizovaná povaha kryptoměn dál odděluje od standardních měn. Zatímco euro, dolar či britská libra jsou vydávány centrálními bankami, bitcoiny a spol. jsou vyráběny nezávislými počítači po celém světě. Software je naprogramován tak, aby nové virtuální mince uvolňoval zpomalujícím tempem, což je zřejmě jeden z důvodů stoupající ceny.

Co ten bitcoin vlastně je?

„Pokud nejde o životaschopnou měnu, jde o komoditu? Vzhledem k tomu, že v oběhu nebude nikdy víc než 21 milionů bitcoinových mincí, odpovídal by bitcoin definici komodity ve smyslu své existence jako omezeného zdroje,“ rozebírají problém mladí autoři z University College v Dublinu.  „Extrémní volatilita trhu se kryje s historickou povahou komodit, jejichž ceny kolísají víc než ostatní hlavní třídy aktiv. Nicméně zásadní odlišností od tradičních komodit jako je zlato a ropa je nutnost pochopit, že digitální měna skutečně existuje, což značně kontrastuje s fyzickou povahou komodit.

Je kryptoměna pouze bublinou? Skutečnost, že cena bitcoinu se letos zvýšila z přibližně 1000 dolarů na 7000 dolarů, což je abnormální volatilita, vyvolává dojem, že to dlouho nemůže vydržet. Internetová i nemovitostní bublina také nabízely iluzi snadného zisku, což se silně podobá současnému trhu s kryptoměnami.

„Navzdory tomu ale existují náznaky, které ukazují na kryptoměny jako na potenciální budoucnost finančního systému. Růst a úspěšná realizace různých nabídek prvotních kryptomincí identifikovala firmám nový inovativní způsob, jak získat finanční prostředky,“ uvedl University Observer. „Některé nové technologické společnosti už toho využily.“

Klady a zmatky

Průkopníci kryptoměn chválí skutečnost, že mají decentralizovanou povahu. Další klad vidí v anonymitě, protože odesílatelé peněz si mohou vybrat, jaké informace (pokud vůbec nějaké) zveřejní při online platbách. Tím, že při provádění transakcí odpadá třetí strana (banka), směna prostředků většinou postrádá různé sazby a poplatky.

„Na druhé straně před jakýmkoli potenciálním zavedením bitcoinu musí finanční odvětví zajistit všeobecné pochopení, jak kryptoměna vlastně funguje. Nelze očekávat úspěch v rámci současného zmatku. Historie nás učí nevěřit neznámým trhům, neboť, jak víme, selhání při identifikaci bubliny může mít katastrofální následky,“ konstatuje dublinská studie.

S takovým zmatkem kolem kryptoměn není divu, že výhody jejich existence jsou sporné. Se současnou tržní kapitalizací přes 168 miliard dolarů je však stále těžší kryptoměny ignorovat, což dokazuje právě finanční instituce jako je Goldman Sachs nebo operátor burzovního trhu CME Group.

(rek)