Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu včera podle očekávání zvolila Bulharku Kristalinu Georgievovou novou výkonnou ředitelkou této instituce. Do funkce nastoupí 1. října na pět let.

Irsko se připravuje na to, že po případném odchodu Británie z Evropské unie bez dohody na konci října zavede poblíž hranic se Severním Irskem kontroly zboží. Řekl to včera irský premiér Leo Varadkar, informovala agentura Reuters. Otázka budoucího režimu na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království, je hlavním sporným bodem jednání o brexitové dohodě.

Katalánská regionální vláda zahájila právní kroky vůči centrální vládě v Madridu kvůli 1,3 miliardy eur (asi 34 miliard Kč), které jí podle ní španělský stát dluží. Oznámila to včera mluvčí katalánské vlády Meritxell Budóová na tiskové konferenci s tím, že španělská vláda porušuje zákon. Uvedla také, že podobné kroky vůči Madridu zvažují další autonomní regiony, konkrétně Galicie či Kastilie-León.

O odchodu Itálie z eurozóny se neuvažovalo a neuvažuje. Novinářům to včera řekl šéf krajně pravicové strany Liga Matteo Salvini. Odmítl tak informaci listu La Repubblica, který včera napsal, že Salvini připravuje protievropskou kampaň a hrozí, že pokud se nepodaří dosáhnout kompromisu s Bruselem ohledně rozpočtu, odejde Itálie z eurozóny. Liga je vládní strana, list La Repubblica je blízký opozici.

Německo zvažuje, že ustoupí od své politiky vyrovnaného rozpočtu a použije nové půjčky k financování nákladného programu ochrany klimatu. Agentuře Reuters to včera řekl zdroj obeznámený se situací. Mluvčí německého ministerstva financí se k těmto informacím odmítl vyjádřit. Poukázal nicméně na prohlášení ministerstva, podle kterého je boj proti klimatickým změnám velkou výzvou a vláda chce tuto problematiku řešit s plným nasazením.

Německá vláda se chystá zvýšit své pravomoci nad zahraničními investicemi, zásadně chce snížit minimální hodnotu obchodů, které mohou být předmětem ministerského veta. V rozhovoru pro list Die Welt to uvedl ministr hospodářství Peter Altmaier.

Beppe Grillo, spoluzakladatel italského koaličního Hnutí pěti hvězd, zopakoval svůj návrh na uspořádání referenda o vystoupení z měnové unie. „Nechme italský lid rozhodnout, zda chce euro,“ cituje Grilla agentura Bloomberg. Grillo si představuje, že půjde o jakési konzultační referendum, aby bylo možné připravit tzv. plán B, tedy co by po návratu k liře následovalo.

Instituce Evropské unie by měly jít příkladem členským zemím a začít šetřit. V rozhovoru poskytnutém německému listu Die Welt to dnes řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz, jehož země 1. července převezme předsednictví Rady EU.

Západoevropské akcie včera neudržely počáteční zisky a zamířily dolů. Stáhly je obavy z dopadů případných nových parlamentních voleb v Itálii. Evropský index STOXX 600 uzavřel obchodování se ztrátou 0,32 procenta na 389,82 bodu, zatímco index italských akcií FTSE MIB si odepsal téměř 2,1 procenta na 21 932,69 bodu. Oslabovaly ale také dluhopisy italské vlády.

Stabilita eurozóny může být ohrožena, pokud příští italská vláda nesplní závazky v otázce veřejného dluhu, rozpočtového schodku a sanace bank. V Paříži to včera prohlásil francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire. Všichni si podle něj musejí uvědomit, že budoucnost Itálie je spojena s Evropou a jejími pravidly, která je třeba respektovat.

Západní mocnosti údajně dlouhodobě vědí o tom, že Írán se úplně nevzdal svého cíle vyrobit jadernou bombu. Reagovaly tak na pondělní izraelské obvinění, že Írán po podpisu jaderné dohody v roce 2015 lhal a nadále rozšiřoval své schopnosti v oblasti vývoje jaderných zbraní.

Vývoj ceny zlata

týden
měsíc
3 měsíce
rok
Zlato (oz) / USD
EUR/USD
USD/CZK
Zlato (oz)

Aktuální cena zlata (oz)

0,58 %
1 908,82 Zlato/USD