Zlato (oz) / USD
1 291,44
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
28 537,73
1,37 %
EUR / USD
1,17
0,77 %
USD / CZK
22,10
1,38 %
Magazín
Útok raketami Tomahawk vyšel na 60 milionů dolarů

Raketový útok na syrskou leteckou základnu přišel americké daňové poplatníky asi na 60 milionů dolarů (1,5 miliardy korun), shodují se odborníci. Celkem 59 raket Tomahawk s plochou dráhou letu odpálených minulý týden ze dvou torpédoborců ve Středozemním moři na syrské vojenské letiště bude třeba ve výzbroji nahradit. A každý Tomahawk od firmy Raytheon přijde zhruba na milion dolarů.

Každý Tomahawk od firmy Raytheon přijde zhruba na milion dolarů. Reprofoto: Raytheon.com

Zbrojovka Raytheon na otázky serveru Market Watch ohledně nákladů na tento bezpilotní program v oblasti letectví a úderných zbraní amerického námořnictva ponechala bez komentáře. „Střely použité minulý čtvrtek americkou armádu pravděpodobně stály kolem jednoho milionu dolarů, ale nejnovější verze těchto raket, které je zřejmě nahradí, by mohly být dražší. Záleží na velikosti objednávky a na dalších faktorech,“ uvedl konzultant a provozní ředitel neziskové organizace Lexington Institute Loren Thompson.

„Námořnictvo je v útlumovém programu a neplánovalo, alespoň prozatím ne, nákup většího množství Tomahawků,“ dodává ředitel Centra pro strategická a mezinárodní studia Todd Harrison.  „Proto rozpočet amerického námořnictva na rok 2017 u nových raket počítal jen s omezenými nákupy Tomahawků s jednotkovou cenou kolem 1,5 milionu dolarů.“

„Poptávka po střelách Tomahawk zřejmě nikdy neochabne. A to se zdálo, že zájem o ně jde dolů,“ sdělil serveru Market Watch Tom Karako z Centra pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu. Karako rovněž odhaduje náklady na každou raketu Tomahawk kolem milionu dolarů. Američané svou salvu vypálili jako odvetu za použití chemických zbraní syrským letectvem.

Tomahawky lze vypustit z lodi nebo z ponorky. Jsou součástí vojenského arzenálu amerických ozbrojených sil už po tří desetiletí. Poprvé byly použity během války v Perském zálivu v roce 1991. Novější varianty střely byly naposledy vyzkoušeny loni v říjnu při úderu na tři radary v Jemenu po neúspěšných raketových útocích na americké válečné lodě. „Předností Tomahawků je, že mohou útočit na dlouhé vzdálenosti, jsou přesné a nevyžadují vysílání letadel do nepřátelského vzdušného prostoru,“ doplnil Thompson.

(rek)