Zlato (oz) / USD
1 293,44
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
28 556,63
1,44 %
EUR / USD
1,17
0,69 %
USD / CZK
22,08
1,29 %
Magazín
Města důchodců

Tisková agentura Reuters na svých webových stránkách pořádá anketu o nejpříjemnější místo ve Spojených státech k prožití důchodových let. Mezi první desítkou je šest měst na Floridě, po jednom pak v Indianě, Marylandu, státu Washington u kanadských hranic a ve státě New York. Hodnotí se ceny nemovitostí, průměrný počet hezkých dnů v roce, dostupnost lékařské péče, zábavy a kriminalita.

Tisková agentura Reuters pořádá anketu o nejpříjemnější místo v USA k prožití důchodových let. Foto: iStock

Nejlevněji si lze pořídit dům v Harlanu (Indiana), kde průměrná cena činí 114 900 dolarů. Téměř čtvrtina obyvatel je starší 65 let. Těch příjemných dnů je tam sice jen 97 v roce, ale nejvyšší ocenění číslem 10 má dostupnost lékařské péče, zábava dostala osmičku a kriminalita nulu. Celkové skóre řadí Harlan na čtvrté penzisty nejoblíbenější místo v Americe. Hlavní zásluhu na tom zřejmě mají příznivé ceny nemovitostí.

Na Floridě je možné koupit nejlevněji nemovitost v Ormond Beach na severu státu, kde je průměrná cena domů 181 200 dolarů. Obyvatel starších 65 let je rovněž asi čtvrtina, ale průměrný počet bezmračných dnů je 147. Lékařská péče a zábava získaly po osmi bodech, kriminalita nulu. Ještě o 11 slunečných dnů víc, rekordních 158, má na Floridě Vamo, orientované do Mexického zálivu. Zřejmě je to klima, které toto středisko posouvá na první pozici, protože zdravotnictví a kultura tam získaly jen osm a šest bodů. Avšak při průměrné ceně domů 187 400 dolarů se tam usídlilo 42 procent lidí starších 65 let.

V sousedním Venice je situace podobná. Zde opět rozhoduje počasí se 139 příjemnými dny v roce, protože v ostatních parametrech (dům 193 tisíc dolarů) vychází úplně nejhůř z první desítky. Přesto tam důchodci tvoří rekordních 45 procent obyvatelstva. Vůbec nejdražší domy jsou v Rhinebeck Townu ve státě New York s průměrnou cenou 296 400 dolarů. Je tam také nejmíň jasných dnů – 81, ale špičkové zdravotní zabezpečení tam dokázalo přilákat 27 procent lidí starších 65 let.

Kupodivu i Easton v Marylandu láká zejména 126 příjemnými dny v roce, protože ostatní paramentry (dům 260 900 dolarů, zábava a zdravotnictví po osmi bodech z deseti) jsou v první desítce průměrné. Přesto tam žije 28 procent lidí v důchodu. Jediným městem, kde není uvedena nulová kriminalita je New Smirna Beach na atlantském pobřeží Floridy. I když tam domy stojí v průměru 220 300 dolarů, 127 slunečných dnů a devítky za kulturu a zdravotnictví přilákaly do města 31 procent penzistů a usadily toto město na druhém místě žebříčku.

Společnost Zillow, která se zabývá prodejem a pronájmem nemovitostí, tuto anketu samozřejmě pořádá ze zištných důvodů a žádný závěr z jejích výsledků záměrně nevyvozuje, přesto ji na serveru agentury Reuters už navštívil bezmála dva a čtvrt milionu lidí. Firma nabízí tisíce domů napříč Spojenými státy. Za první čtvrtletí vykázala obrat 186 milionů dolarů.

(rek)