Zlato (oz) / USD
1 924,69
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Fakta – Současná

Vládnoucí elita nechce, abyste o zlatě cokoli objektivního pozitivního věděli. Zlato totiž opravdu vysává „těžce“ vytištěné peníze, které byste měli nejlépe utratit a tím stimulovat ekonomický růst a prosperitu establishmentu a elity.

Pravda o Zlatě – Výmluvná řeč čísel:

1kg zlata stál v roce 1975 Kčs 55000, v roce 1985 Kčs 150000, v roce 1995 Kč 295000, v roce 2005 Kč 380000, v roce 2015 Kč 920000
(viz tabulku níže)

táflička

Od roku 1975 se každých 10 let zvedá cena zlata pro občana ČR o 160 %.

I když to vypadá, že porovnáváme „jablka s hruškami“ (i když obojí je ovoce) a porovnáme zlato s našim „českým zlatem“ – pivem, dobereme se pozoruhodně podobného výsledku.

1 pivo stálo v roce 1975 Kčs 1,70, v roce 1985 Kčs 2,90 v roce 1995 Kč 12, v roce 2005 Kč 21, v roce 2015 Kč 32 (viz graf )

12 bmp

Pravda o Dluhu

Celkový světový dluh je nyní $210 bilionů = $210 000 000 000 000 (v roce 2008 to bylo „jen“ $153 bln.) To je v přepočtu Kč 800.000 na každého člověka planety!

Celkový globální HDP 2015 je $89,7 bln.
Celkový globální dluh vůči HDP je tudíž 233 % a narůstá.

Je absolutně nereálné, aby byl dluh splacen, a to ani našimi vnoučaty. Posuďte sami (viz grafy). Jediným řešením je „Global Financial Reset“.
bilionů

Nejvíce alarmující je růst dluhu USA – přes 100 % od r. 2008, na současných $18 bilionů.

3

Globální svět se zadlužuje maximálním tempem v historii – ČR nevyjímaje (viz graf).

Od roku 2008 náš státní dluh narostl o 80 %.

4

Malé porovnání:

Celkový světový dluh je nyní $210 bilionů (bln.) (2015)
Celková hodnota světových akcií je $69 bln. (2015), z toho USA $30b ln.
Celková hodnota veškerého kdy vytěženého zlata (174.000tun) je $7 bln.

Nastal čas se hluboce zamyslet…

Všechno zlato světa je nyní jen 3 % celkového světového dluhu. Proč je tento poměr tak extrémní a stoupá? Protože „Bankovky (už) NEJSOU kryté zlatem a ostatními aktivy Státní banky…“ A to nikde na světě.

bankovky

 

Nebo jiný pohled: kdyby se jen 3 % držitelů dluhopisů rozhodla prodat a nakoupit zlato, cena zlata by měla stoupnout o 100 %.

Kdysi chudí židovští imigranti do USA říkali: „Dej 20 % svých peněz do zlata a doufej, že ho nebudeš muset nikdy použít…

Nyní moderní modifikace zní: „Kolik máte nedůvěry v současný systém, takový podíl investic byste měli mít ve zlatě.

Tištění peněz (tzv. kvantitativní uvolňování – QE, neboli šíření ničím nekrytého oběživa) roste největším tempem v moderní historii a globální zadlužení dosáhne v roce 2015 dalšího rekordu. Od finanční krize roku 2008 se globální dluh zvýšil o $57 bilionů.

Proč?

USA začaly tisknout peníze (program QE), aby zabránily prohloubení druhé největší finanční krize historie lidstva (po Velké hospodářské krizi 1929) – tzv. Velké finanční krizi 2008. ECB a další země se přidávají.
Tato krize však neskončila, tištění peněz koupilo finančnímu systému jen čas. Která vládnoucí strana propojená s finančními elitami, bude mířit zkratkou do pomyslných „pekel“, tj. resetu současného finančního systému, a konce hegemonie „Země Svobody“ (yeah..cool Bro!)? Vládnoucí elity se budou snažit proces

„extend & pretend“,

tedy prodlužovat, manipulovat, mlžit, kontrolovat, měnit,  fabulovat, regulovat & předstírat

jak dlouho to jen půjde. GWP – tzv. globální světový produkt, je $89,7 trilionu p.a. To je $245 mld obratu denně, započítáno v to všechny služby, zboží a obrat obecně a z toho pramenící zisky, tedy peníze, moc a vliv. Proto se QE začalo říkat „záchranný program“ – aby nás to nevyplašilo, protože soudný člověk tuší, že tištění peněz není nic pozitivního. Ale není to nic jiného nežli snaha ještě více vysát spotřebitele, střední a vyšší třídu, pod záminkou vyšší likvidity, nízkých úroků, a tudíž levnějšího financování. Snaha nabídnout ještě levnější půjčky, leasing, hypotéky a další kreditní karty a spotřebitelské úvěry. Vysát proto, protože navýšení dluhu může být sice v krátkodobém horizontu ekonomickou vzpruhou, ale je závazkem – brzdou v horizontu středně a dlouhodobém, když zásadně omezuje spotřebu (tím, že se musí dluh a úroky splácet) a tím de facto brzdí ekonomický růst. Ale primárně, je historicky ověřeno, že tištění peněz devalvuje naše úspory a reálné bohatství.

Globální QE, však pomohlo pouze aktivním investorům, kteří mají peníze v akciích a dluhopisech. Ano, je pravda, že se americké akcie (S&P) od roku 2009 zvedly o fenomenálních 120 %, evropské akcie (DAX) o 50 % a např. české (index PX) (jen) o 10 %. Ale v USA má v cenných papírech peníze 50 % lidí, v mnoha evropských zemích včetně ČR je to méně než 10 %. Tištění peněz pomáhá proto primárně Wall Streetu, tj. velkým finančním skupinám, ne však Main Streetu, tj. obyčejným lidem.

Západní svět už 15 let nemá přirozený hospodářský růst. Celý chod tohoto „Globálního Minotaura – monstra“ je umožněn kreditní expanzí (čti růstem zadlužení), tedy tištěním peněz. Mezi to patří i růst úvěrování za historicky nejnižší úrokové sazby, které jsou nyní globálně už sedmým rokem nejen 0 % (v Japonsku – BOJ, dokonce už 13let), ale v mnoha zemích (kdysi) „progresivní Evropy“ dokonce v záporu- (Švýcarsko, Dánsko -0,75 %, Švédsko -0,3 %, EU -0,2 %). Motorem globálního oživení je primárně KREDITNÍ EXPANZE, tedy tištění peněz, to se rovná nárůst dluhu, který je nyní na historicky rekordní hodnotě $210 bilionů. Zde lze vidět, že dluh je přes 230 % globálního HDP a je tudíž nesplatitelný.

Globální finanční systém by měl dle pravidla řádného hospodáře na sebe vyhlásit bankrot. To se však nestane. Mezitím se tisknou peníze v ještě větším množství a to na všech kontinentech. Před nedávnem (únor 2015) začala i Evropa – ECB na €60 mld. měsíčně. Také proto euro oslabuje vůči dolaru a s ním i jeho satelitní měny (CZK, PLN, HUF atd.).

Pan Albert Einstein definoval šílenství takto:

„Šílenství je snaha dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiný výsledek.“

5

Dámy a pánové ! Lidé„nahoře“, tedy elity, nejsou hloupí, jen mají velké peníze, moc a média a to jim dosud stačilo. Ale vychází víc a víc najevo, že se na trhu manipuluje nejen s úrokovými sazbami, což je v podstatě QE – tištění peněz, (odkupem vlastních naemitovaných dluhopisů, a tím tlačení ceny nahoru a inverzně korelovaných sazeb – výnosové křivky tím pádem dolů).  To však trvá moc dlouho a očekávaná konjuktura a kýžený hospodářský růst ne a ne přijít. Kvůli tomu na trhu narůstá nervozita hraničící s nejistotou ve stabilitu finančního systému. Proto alespoň indikátor rostoucí akciové burzy v USA, která, jak řečeno miluje QE, přikrášluje rostoucím pocitem bohatství představy, že je vše OK.

Ale není, QE se bude muset ještě navýšit. USA už možná, k překvapení všech, začne v roce 2016 další kolo tištění peněz, QE4, ve stejném rozsahu jako minule, tj. $85 mld/měsíc. ECB svůj program tištění peněz také ještě navýší a prodlouží. €60 mld/měsíc, které ECB nyní tiskne, zjevně nestačí.

Tištění peněz, nárůst dluhu a kreditní expanze ještě nikdy reálné bohatství nevytvořily. Centrální banky ale nemají jinou volbu. Nulaprocentní sazby nezabraly, subvence nezabraly… Jediné, co zbývá, je „jawboning“, lidově řečeno „mletí pantem“ a samozřejmě QE – kvantitativní uvolňování – tištění peněz.

Jak říkal známý finanční guru Dr. Marc Faber (viz sekci „Rozhovory“):

„We are in QE forever!“ – „Peníze se budou tisknout donekonečna!“

Než přijde kolaps podobný tomu z let 1923 a 1929…

Weimar

Dluh byl, je a bude toxický závazek dalších generací výměnou za dnešní spotřebu a falešnou prosperitu.

Životní úroveň, měřeno růstem HDP v Evropě od „vrcholu“ v roce 2007, klesá a jak vidět, stagnuje okolo 0 %. A nebude líp. Přiznejme si to.

7

 

A kdo stále věří mediální masáži o jedinečně českém ekonomickém oživení, ať se dobře podívá na jeden z významných ekonomických indikátorů – index naší akciové Burzy PX50.

-12 % za 1 rok
-14 % + za 2 roky
-30 % za posledních 5 let
a celých – 57 % od vrcholu z roku 2007

Česká burza

p

 

Pravda o Dolaru

Dolar sílí a sílit bude. Jasně vzrůstající trend vůči téměř všem světovým měnám (xe.com) od krize 2008 bude pokračovat, protože se krize nevyřešila, jen oddálila. Velmi, velmi laicky řečeno.

Druhým aspektem je status dolaru jako hlavní rezervní měny světa. Opět, velmi laicky řečeno (odbornou analýzu naleznete v jiných sekcích). Co děláte v době nejistoty, v době krize? Utrácíte? Investujete? Expandujete?

pravdaodolaru

Ne! Děláte pravý opak. Šetříte, hlídáte náklady a střádáte hotovost. Co je hlavní hotovost světa – ano, dolar – USD, rezervní měna. Proto dolar od začátku krize roste. Všimněte si pohybu od léta 2008, začátku krize a nejistoty. Co udělal USD? Vzrostl z 14,48 na 23,56, tj. o 62 % za 9.měsíců. Páni!

Už jste slyšeli v našich médiích v posledních letech názor: „Zbavte se raději české koruny, protože spolu s eurem propadá, proto raději uvažujte o úsporách v americkém dolaru.“?

Určitě ne. Nebylo proč.

Koruna se od začátku krize v r. 2008 propadá jak vůči euru (-20 % 23 vs .27 nyní), tak zejména USD (-50 % 15 vs. 24 nyní). A trend oslabování koruny, pozor – i další lokální měny slábnou vůči USD (..RUB, HUF, PLN, TRY, BRL, ARS, ZAR, CLP etc.), bude pokračovat. Mnohé „kdysi silné“ měny jsou na historických minimech vůči USD (detaily na xe.com).

Když už, mimo dalších kdysi „atraktivních a silných“ 30 měn, i norská koruna prudce oslabuje k USD, není jediný důvod proč by naše CZK měla (najednou) posilovat.

Mediálně se síla dolaru záměrně „nekomentuje“, protože prioritou je osobní spotřeba – čtěte vaše nákupy a útraty v korunách (a s tím související odvod DPH). A co se týče vašich úspor, ty byste si měli držet také v korunách. Pomůžete ziskům bank. Dolary ve „štrozoku“ jsou bez ekonomického efektu.

Pravda o bankách I

Kolik ale znáte ryze českých bank? (Dvě ze třiceti?) Už jste viděli nějakou nevzhlednou bankovní budovu? Znáte nějakou „špatnou“ bankovní adresu? Víte, že čistý zisk „naší“ francouzské Komerční banky byl v r. 2013 Kč 12,5 miliard, „naší“ belgické ČSOB Kč 13,7 miliard a „naší“ rakouské České spořitelny dokonce Kč 16,2 miliard – to je Kč 1.000.000.000 – 1.500.000.000 čistého zisku měsíčně! A ten má každá jednotlivá banka! Čísla  z r. 2015 budou velmi podobná.

Našemu hospodářství totiž vůbec nepomůže, když budete utrácet cizí měnu, nebo držet své rezervy v USD, EUR „ve štrozoku“ nebo chraňpánbůh ve zlatě…
Zní to povědomě?„Nebuďte jako ovce! Jaká krize?!“ Hurá, hybaj utrácet, rozhýbete ekonomiku a primárně ihned odevzdáváte kýžené DPH. 21% z miliónu je Kč 210.000. To není málo. Nebo to necháte za 0,0 nic % v bance (vaše banka na vašich penězích vydělává téměř 10 % p.a., p.a.! Věděli jste to?).

„Bankéřům, makléřům, investičním poradcům, zprostředkovatelům se nejedná o vaše peníze a zhodnocení, ale o vaše poplatky…“

Určitě jste neslyšeli v našich médiích, od svých bankéřů nebo investičních poradců v posledních letech názor: „Prodejte koruny, spořte raději v dolarech.“?
S prognózou EURUSD na 0,8: 1 do dvou let může být naše CZK i za 32 k USD.

Pravda o bankách II – „bail-in“

Pojem „bail-in” je pro mnohé pojmem novým a v mnoha případech nicneříkajícím. O této „tiché bankovní bouři” se zatím moc nemluví.

Máte-li své úspory v některé z mnoha zahraničních českých finančních institucí, je lepší se s termínem seznámit a mít se před ním na pozoru.

Nadefinujme si pojem „bail-in“, česky „vnitřní vykoupení“. Dříve (před „Kyperským modelem“ – březen 2013) platilo: krachla banka, kde jste měli peníze – no problem, je zde bankovní garance vkladů a vyplatí vás stát / daňoví poplatníci – tzv. „bail-out“.

Teď to ale vypadá, že „bail-out“ už neplatí a nastupuje „bail-in“ – tzn. máte peníze v bance a ta krachne, máte smůlu – špatná volba, zaplatíte svými penězi za její záchranu. Pokud jste o tom neslyšeli,  s trochou nadsázky se dá říci, že je to vaše chyba! Více info: Europa.eu

Bohatství se v podstatě přelije od vkladatelů této banky k bance samotné, aby tato zůstala solventní (a nemusel ji zachraňovat stát). To znamená, že když nějaká významná banka v Evropě zkrachuje, věřitelé a akcionáři mohou potenciálně přijít o všechno. A když nebudou na záchranu banky stačit jejich „příspěvky“, potom zažijí majitelé účtů v soukromé bance „zástřih“ výšky svých vkladů a úspor tak, jako jsme to zažili na Kypru („vaše vklady pomohou zachránit vaši banku“). Ve skutečnosti bude té absurdní parodie ala Kypr, využito jako „šablony“ pro většinu nově vznikající legislativy, která se teď po celé Evropě zavádí.

Vstupujeme do časů velké finanční nestability. Během takových časů bude jednou z klíčových zásad, nedávat všechna vejce do jednoho koše. To je způsob, jak eliminovat riziko, že vaše bohatství „vygumuje“ jediná událost.