Zlato (oz) / USD
1 916,99
0,13 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V Londýně lidé stojí fronty na zlato

Poptávka po zlatě prudce stoupá. Zdá se, že hlavním důvodem není jeho aktuálně nízká cena, ale spíš nedostatek alternativních investic. Podle deníku Daily Telegraph mohou během několika týdnů proběhnout prudké změny. BullionByPost reportoval rekordní denní tržby.. Obchodníci zřejmě „syslí“ zlato v obavě, že svět je na pokraji další finanční krize.

Zlaté investiční firmy jsou zavaleny objednávkami – poptávka roste

Zakladatel společnosti BullionByPost Rob Halliday-Stein v druhém únorovém týdnu uvedl, že překonal jednodenní prodejní rekord firmy z října 2014. Na jeho serveru se objevila zpráva, že přes noc obdržel několik set objednávek a nezvladatelný počet telefonátů.

„Na trhu s drahými kovy je již od konce minulého roku velký zájem o investice. Některé banky v Londýně začaly v neobvykle velkém množství skupovat zlato,“ oznámil Halliday-Stein. Londýnská ATS Bullion byla minulý týden přímo zaplavena objednávkami. Od 1. února se prodalo se 4000 zlatých cihel a mincí, což je oproti minulému roku 40% nárůst.

„Bylo to šílené. Nejlepší týden od roku 2012, lidé nám tu tvořili fronty až okolo bloku,“ uvedl Michael Cooper z ATS Bullion. Ale to je jen část příběhu. Jak uvedla Světová rada pro zlato (WGC), opravdu ve čtvrtém kvartále začaly růst tržby, především díky čínským a centrálním bankám. Potvrdila to agentura Reuters, když citovala argumenty WGC: „Poptávka po zlatě posílila skrze nákupy centrálních bank a čínských investorů, kteří hledají ochranu před slábnoucí měnou. To pomohlo zvednout poptávku po zlatě v posledním čtvrtletí loňského roku a tento trend podle všeho prodloužit.“

Situace v Číně a v Indii

Čínská poptávka po zlatých mincích oproti předešlému roku vzrostla o 25 procent, protože se spotřebitelé snažili ochránit svůj majetek, když Peking devalvoval měnu. Ale šokovaný akciový trh a zpomalující ekonomika srazila spotřebitelskou důvěru. „Následkem bylo, že čínská poptávka po zlatých špercích meziročně o tři procenta klesla,“ uvedla WGC.

Centrální banky nakupovaly zlato, aby diverzifikovaly své rezervy směrem pryč od amerického dolaru. Jejich nákupy v loňském roce vzrostly na 588,4 tuny. To je druhý nejlepší výsledek hned po rekordních 625,5 tunách z roku 2013. „Ve druhé polovině roku prudce vyskočily tržby (o 25 procent – ve čtvrtém kvartále) oproti předchozímu roku. Nutnost diverzifikovat v té doby byla umocněna klesajícími cenami ropy a oslabenou důvěrou v globální ekonomiku,“ konstatovala WGC.

Čínská poptávka po zlatě loni činila celkem 985 tun, těsně ji následovala Indie s 849 tunami. Podíl obou zemí činil skoro 45 procent celkové světové poptávky, přičemž spotřebitelská poptávka v těchto zemích vzrostla až o dvě procenta v Číně a jedno procento v Indii. Amerika naopak nakupovala spíše sporadicky, zlato spíš proudí ven.

Těžba zlata klesá

Světová produkce zlata loni klesla o čtyři procenta (na 4,258 tuny), částečně to připisujeme zpomalení těžby. Těžební společnosti od roku 2013 ve snaze snížit náklady snižovaly produkci, informovala WGC.

Zdroj: BullionPost, WGC
Editační tým Zlato.cz

Další z kategorie Články